Strona główna

Ogłoszenia
Wydarzenia
Wycieczki

Konkursy

Prace uczniów
Samorząd Uczniowski
Rodzice
Kadra
Dokumenty szkoły
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
SZKOŁA
W MEDIACH
PEDAGOG PSYCHOLOG
ŚWETLICA SZKOLNA
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
BIBLIOTEKA
Zajęcia pozalekcyjne
Historia szkoły
Osiągnięcia
BEZPIECZNY INTERNET
DIAGNOZY
EGZAMIN KL. viii
UBEZPIECZENIE DZIECI
REKRUTACJA 
EKOLOGIA
SPORT

UCZNIOWIE
O SZKOLE

AUTORZY STRONY
© psplubichowo
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
Z ŻYCIA SZKOŁY

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019


EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

 

W dniach 15-17 kwietnia 2019 r. uczniowie klas ósmych z naszej szkoły przystąpili do „Egzaminu ósmoklasisty”. Egzamin ósmoklasisty był przeprowadzony na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz sprawdzał, w jakim stopniu zdający spełniają te wymagania.

Egzamin ósmoklasisty obejmował następujące przedmioty:

- język polski - 15 kwietnia 2019 r., uczniowie pisali 120 min., z dostosowaniem do 180 min.,

- matematykę - 16 kwietnia 2019 r., uczniowie pisali 100 min., z dostosowaniem do 150 min.,

- język nowożytny (do wyboru język angielski lub język niemiecki) – 17 kwietnia 2019 r., uczniowie pisali 90 min.

Obecni byli wszyscy uczniowie oraz powołani członkowie zespołów nadzorujących. Egzamin przebiegał bez zakłóceń.

W tym miejscu serdeczne podziękowania kieruję do uczniów klas ósmych za postawę oraz do nauczycieli nadzorujących przebieg egzaminu, za opiekę nad uczniami i wspaniałą współpracę.

J. Kacała

 


SZKOLNA WYSTAWA „KTÓRYŚ ZA NAS CIERPIAŁ RANY…”

Do końca Wielkiego Postu już naprawdę niewiele czasu pozostało, dlatego nim zaczniemy przeżywać radość Zmartwychwstawania, pragniemy pochylić się – jak co roku – nad męką naszego Pana. Pragniemy przez chwilę kontemplować tę największą tajemnicę naszej wiary, aby w cierpiącym Chrystusie dostrzec twarz drugiego człowieka. Coroczna wystawa ma przygotować nas do czasu rekolekcji, Triduum, ale i tak zwyczajnie, po ludzku - do umiejętności znoszenia trudnych życiowych chwil. Zachęcam serdecznie do obejrzenia przepięknych i różnorodnych prac, które uczniowie klas: IV – VII wykonywali w ramach semestralnego zadania domowego z religii. Jak zwykle, dobór materiału do wystawy, był dla nas katechetów najtrudniejszym zadaniem, gdyż każda praca zasługiwała na wyróżnienie, bowiem każdy jej twórca, włożył wiele serca i pracy w jej przygotowanie, lecz niestety nie wszystkie „sądy”, „upadki” czy „spotkania z Matką” mogły zostać ukazane. Prezentujemy tylko niektóre z wielką nadzieją, iż każdy oglądający znajdzie dla siebie przesłanie na najbliższe dni…

Małgorzata Zaborowska

 

DZIEŃ ZIEMI - „ODNAWIALNE  ŹRÓDŁA  ENERGII”

 

W poniedziałek 02.04.2019 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi.  Tegoroczne obchody były pod hasłem – „Odnawialne  źródła  energii” Na nasz ekologiczny apel przybył Wójt Gminy Lubichowo pan Andrzej Toczek oraz z Nadleśnictwa Lubichowo: pani Joanna Kaszubowska i pan Maciej Jodko. Z apelu dowiedzieliśmy się , jakie mamy odnawialne źródła energii oraz jak robić zakupy, aby zostać świadomym konsumentem. Zwrócono dodatkowo uwagę na  potrzebę ochrony klimatu, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także zapobiegania efektowi cieplarnianemu. Głównym punktem apelu było przedstawienie,  na którym znaleźli się z goście wielu krajów dyskutujący nad tym problemem na międzynarodowej konferencji - w swoje role wcielili się następujący uczniowie:

· Małgorzata Toczek klasa VIIIB – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

· Oliwia Birna klasa VIIB - uczennica

· Piotr Pilacki klasa VIIB - prowadzący  konferencję (Polak)

· Zuzanna Czubek klasa VIIB - narrator

· Oliwia Krawczyk klasa IVA - Francuzka

· Wiktor Mogielnicki klasa IVA - Szkot

· Monika Mokwa klasa IVA - Japonka

· Nina Tuszyńska klasa IVA - Japonka

· Galant Patryk klasa IVD - Arab

· Paweł Ziemann klasa IVD - chłopiec

· Emilia Myszewska klasa VIB - Murzynka

· Agnieszka Sroka klasa VIB - Murzynka

· Paulina Wojtasiewicz klasa VIB - Energia Słońca

· Maja Witta klasa VIB - Energia Wody

· Natalia Homann klasa VIB - Energia Wiatru

Ponadto uczniowie klas  VI wykonali wiatraki  jako  elektrownie wiatrowe, prace uczniów można było oglądać na przygotowanym apelu w sali GOK-u.  Cała społeczność szkolna obejrzała również film „Odnawialne źródła energii”, ukazujący z jednej strony piękno naszej planety, a z drugiej działania ludzi prowadzące do tego, że przyszłość Ziemi może być zagrożona.

Zakończyliśmy ten apel w nostalgicznym nastroju. W finale naszego przedstawienia popis swoich umiejętności dał również chór szkolny składający się z 40 osób - uczennic i uczniów klas IV-VIII, którzy  wykonali utwór: "Zostawcie nam czysty kawałek świata" pod kierunkiem pani Joanny Gołąbek.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie apelu serdecznie dziękuję:

· Rodzicom uczniów, którzy przygotowali piękne stroje aktorów

· Panu Franciszkowi Lewickiemu

· Pani Elwirze Kamińskiej

· Pani Sylwii Szydłowskiej

· Pani Joannie Gołąbek

· wszystkim aktorom i chórowi

 

                                                                                                Iwona Lassota

   

 


Spotkanie z ciekawą osobą uczestników Koła czytelniczego

Dnia 28 marca 2019 roku na zajęciach Koła czytelniczego odbyło się spotkanie z ciekawą osobą Panią Hanną Demską. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, że Pani Hanna 23 lata jest już ze swoimi czytelnikami. Jaką drogę musiała pokonać, aby zostać bibliotekarką? Na czym polega praca bibliotekarki? Na te i inne nurtujące pytania uczniowie wraz z Gościem poszukiwali odpowiedzi. Uczniowie dowiedzieli się, że w bibliotece musi panować porządek, książki są poustawiane na regałach, jest księga, w którą wpisuje się numer inwentarzowy. Dzieci wzbogaciły słownictwo dotyczące tematu Biblioteka. W następnej część spotkania uczniowie wysłuchali treści krótkiej książeczki ,,Bury miś” Alana Durant, rozwiązywały wspólnie zagadki, krzyżówki związane z bohaterami znanych bajek dla dzieci. Pani bibliotekarka zachęcała do zostania czytelnikiem Gminnej Biblioteki w Lubichowie, ponieważ uczniowie poprzez czytanie rozwijają pamięć, język i wyobraźnię. Na koniec uczestnicy podziękowali Pani bibliotekarce za ciekawe spotkanie i poświęcony czas. Obiecali, że Gminna Biblioteka zyska kilku nowych czytelników.

                                                                                               Jolanta Michna


 Wybieramy przyszłość zawodową – Powiatowe Targi Edukacyjne

 

W marcu dla uczniów klas ósmych organizowane są Targi Edukacyjne, których zadaniem jest zaprezentowanie szkół średnich a tym samym ułatwienie podjęcia decyzji dotyczącej wyboru szkoły. Wizyta na targach stwarzała szansę zebrania informacji na temat oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych w powiecie starogardzkim. 

Dyrektorzy szkół i zarząd powiatu starogardzkiego chcą, aby młodzież czuła się dobrze przygotowana do wyboru następnej szkoły i zawodu.

W dniu 21 marca br. aby ułatwić dokonanie wyboru szkoły ponadpodstawowej i dalszego kierunku kształcenia uczniowie klasy ósmych wraz z opiekunami odwiedzili targi edukacyjne odbywające się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim

 

Przed ósmoklasistami  zaprezentowały się  starogardzkie szkoły średnie

· I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie;

· II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej;

· Zespół Szkół  Ekonomicznych - Technikum nr.1 im. Noblistów  Polskich;

· Technikum im. gen. Józefa Hallera w  Owidzu;

· Zespół Szkół  Zawodowych  im.Mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

· Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im.Józefa Wybickiego w Bolesławowie

· Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu

· Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie;

· Zespół Szkół Publicznych – Branżowa Szkoła I stopnia w Skarszewach;

Podczas spotkań zaprezentowane zostały kierunki kształcenia w roku szkolnym 2019/2020, uczniowie otrzymali ulotki, foldery, obejrzeli prezentacje, uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach. Szkoły kusiły ósmoklasistów nie tylko nowymi kierunkami kształcenia, ale także efektownymi pokazami związanymi z prowadzonymi profilami klas. Młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności i zainteresowania nie tylko w wykonywaniu doświadczeń chemicznych, laboratoryjnych, ale także w badaniu sprawności fizycznej. Ponadto  dziewczęta i chłopcy z II LO oraz z Zespołu Szkół Zawodowych bardzo życzliwie i serdecznie, ale zarazem merytorycznie zachęcali swoich młodszych kolegów w progi swojej szkoły.
Udział w Targach z pewnością ułatwi młodzieży decyzję dotyczącą podjęcia ich pierwszej poważnej decyzji i ułatwi dokonanie trafnego wyboru w przyszłości.

Wychowawcy klas VIIIa i VIIIb

       

Pierwszy dzień wiosny przypada na równonoc wiosenną z 20 na 21 marca. Od tego dnia bliżej nam do cieplejszego wiatru, zielonej trawy, szumiącego liśćmi lasu i kumkających żab. To czas, kiedy topimy marzannę. Dawniej pozwalano, by dzieci ciągnęły kukły przez wieś, brudziły je błotem. Następnie wynoszono marzanny poza wieś, gdzie wrzucano je do wody lub palono. Dzisiaj pierwszy dzień wiosny obchodzimy podobnie. 21 marca uczniowie klas I –III naszej szkoły witały wiosnę w Młynkach nad  rzeką przy śpiewie wesołych piosenek o wiośnie. 

A. Kuśnierz

 
   

Śmieszne kanapki – „Szkoła z witaminą”

W klasie I B uczniowie w ramach programu „Szkoła z witaminą” przygotowali wesołe, kolorowe i przede wszystkim zdrowe kanapki. Wyobraźnia dzieci nie ma granic, dlatego na zwykłych kawałkach chleba powstały uśmiechnięte twarze i zwierzaki, wykonane z rzodkiewki, papryki, sałaty, oliwek, pomidorów i innych warzyw.

Jolanta Michna


SPOTKANIE Z CIEKAWĄ OSOBĄ

05 marca uczniowie klasy II a mieli przyjemność gościć na zajęciach Panią Małgorzatę Gołuńską-Michna, która jest dyrygentem chóru TIBI MARIAE. Pani Dyrygent ciekawie i zajmująco opowiadała o swojej pracy. Jednocześnie w przystępny sposób przedstawiła dzieciom wiele zagadnień związanych z muzyką w ramach tematu „Muzyka jest wszędzie”.

Maria Łojewska

 


Co dalej po szkole podstawowej?

czyli znajdź swoją szkołę.

 

Klasa VIIIb będzie z pewnością mile wspominać spotkanie z przedstawicielami, kadrą nauczycielską Technikum TEB ze Starogardu Gdańskiego. W dniu 05.03.2019 na godzinie wychowawczej zastanawialiśmy się jaką wybrać przyszłość dla siebie. Nim ruszy nabór w maju 2019 roku, już teraz warto zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych. Uczniowie na w/w spotkaniu  dowiedzieli się, jak zdobyć zawód technika informatyka i e-sport, technika informatyka, technika fotografii i multimediów, technika usług fryzjerskich, technika analityka, technika organizacji reklamy. Naukę  w Technikum TEB możesz rozpocząć po ukończeniu szkoły podstawowej, jeśli nie skończyłeś 18 lat

·  Aby się uczyć  w TEB Technikum należy:
– wraz z rodzicem/ opiekunem prawnym dostarczyć podanie o przyjęcie, które znajduje się w dole strony (lub wypełnić formularz online) wraz z kopią świadectwa ukończenia 2 klasy gimnazjum lub 7 klasy szkoły podstawowej
– dostarczyć wydruk z systemu Vulkan (dostępny na platformie edukacyjnej) od maja 2019 r.
– po zakończeniu roku szkolnego dostarczyć pozostałe dokumenty

 

Serdecznie dziękujemy panom, którzy  prowadzili  zajęcia i którzy zaprosili nas na „drzwi otwarte” w dniu 21 marca i 31 maja.

Było to ważne doświadczenie dla klasy VIII, która już wiosną tego  roku będzie dokonywała wyboru szkoły ponadpodstawowej.

 

                                                 Iwona LassotaPrezentacja oferty szkoły ponadpodstawowej

 

W dniu 05 marca br. w czasie lekcji z wychowawcą uczniowie kl. VIII A i VIII B mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej prezentacji. Przedstawiciele Technikum TEB Edukacja w Starogardzie Gdańskim zapoznali ósmoklasistów z ciekawą ofertą edukacyjną. Technikum kształci w następujących kierunkach: technik organizacji reklamy, technik analityk, technik usług fryzjerskich, technik fotografii i multimediów, technik informatyk oraz technik informatyk i e-sport.

E-sport wzbudził duże zaciekawienie wśród młodzieży. Pozytywne wrażenie robiły zdjęcia sal lekcyjnych wyposażonych we współpracy z np. Microsoft’em czy Schwarzkop’em.

Ważną informacją dla przyszłych kandydatów do szkoły był fakt, iż TEB Edukacja stawia na praktyczną naukę zawodów poszukiwanych na rynku pracy - minimum 50% zajęć odbywa się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach.

Ósmoklasiści zostali zachęceni, aby skorzystać z dni otwartych: 21 marca i 31 maja br.

 

Grażyna Klonecka-Barrett  


 

Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się 1 marca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie uroczysty apel poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Podczas części artystycznej, uczniowie przedstawili historię żołnierzy niezłomnych oraz zaprezentowali sylwetki najważniejszych z nich.  Na występ złożył się montaż słowno – muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną o Żołnierzach Niezłomnych. Apel został przygotowany przez uczniów klasy VI a oraz VI b pod kierunkiem nauczycieli: Jacka Szczecha oraz Jana Kazubowskiego. Święto państwowe, które obchodziliśmy po raz dziewiąty, ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przywraca do panteonu bohaterów narodowych Żołnierzy Wyklętych – formację niezwykłą: Polaków, którzy w obronie najwyższych wartości rzucili wyzwanie komunistycznej dyktaturze.

              Jan Kazubowski
       

Bal karnawałowy klas I-III

Dnia 7 lutego br. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III organizowany przy współpracy z Gminnym Ośrodku Kultury w Lubichowie. To właśnie tam udały się dzieci, by przez 1,5 godziny uczestniczyć w tańcach i konkursach i zabawach integracyjnych prowadzonych przez animatorów „Z Uśmiechem”. W tym roku uczestnicy balu przenieśli się na gorącą wyspę, gdzie poczuli klimat wesołej wakacyjnej zabawy.

Elwira Kamińska

     

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KL. I C

Witajcie drogie Babcie i drodzy Dziadkowie oraz wnuczki i wnukowie!
Dziś okazja rzadka, spotkaliśmy się razem by uczcić
 Dzień Babci i Dzień Dziadka!

Tymi słowami uczennica  klasy I C powitała licznie przybyłe na spotkanie (24 stycznia) Babcie i Dziadków. Każdy wnuk i wnuczka mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po części artystycznej, nadszedł czas na kawę i pyszne ciasta.

Składam serdeczne podziękowania rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego spotkania.

                                                                                                                        A. Kuśnierz

 

 


Dzień Babci i Dziadka w II a

29 stycznia 2019r. uczniowie klasy II a obchodzili uroczyście święto swoich Babć i Dziadków. W obecnych czasach rodzice obciążeni pracą zawodową, obowiązkami dnia codziennego mają często mniej czasu w ciągu tygodnia dla swoich dzieci. W takiej sytuacji "pałeczkę" najczęściej przejmują dziadkowie. Przyprowadzają dzieci do szkoły, odbierają po zakończonych zajęciach, odrabiają z wnukami zadania domowe, a także zapewniają rozrywki w czasie wolnym od zajęć. W naszej klasie też jest dużo takich Babć i Dziadków. W związku z tym  zachęciłam drugoklasistów, aby odwdzięczyć się babciom i dziadkom za ich poświęcenie, dobre serce a przede wszystkim czas, którego dla swoich wnuków mają zawsze bardzo dużo. Wspólnie postanowiliśmy przygotować specjalną uroczystość - program artystyczny, a w nim oprócz wierszy i piosenek, inscenizację bajki pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Wzruszeni goście zostali również obdarowani kwiatkami z cukierków i wykonanymi przez dzieci kolorowymi świecznikami. Potem przy kawie, słodyczach i muzyce miło spędzili czas, bawiąc się    i wspominając swoje dzieciństwo.

Szczere podziękowania za pomoc w organizacji tej uroczystości składam wszystkim Rodzicom naszej klasy oraz Panu Kierownikowi GOK-u.

Maria Łojewska

   

 


Akcja charytatywna na rzecz schroniska 

Nasza szkoła już po raz kolejny  zorganizowała  akcję charytatywną od 01grudnia do 31 stycznia na rzecz "OTOZ Animals" Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w  Starogardzie Gdańskim. W ramach akcji przeprowadzona została zbiórka karmy oraz misek, koców, obroży i zabawek dla psów oraz kotów. Wszystkie te rzeczy zostały  przekazane do schroniska dla zwierząt 31 stycznia 2019 r. przez koordynatorów akcji –nauczycielki: p. Iwonę Lassotę oraz p. Jolantę Michnę. Do akcji włączyło się  Koło Przyrodnicze, Samorząd Uczniowski oraz  wielu uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej. Wszystkim dobroczyńcom – uczniom, nauczycielom  oraz rodzicom, którzy przyczynili się do polepszenia bytu zwierząt, bardzo serdecznie dziękujemy.

Poniżej prezentujemy zestawienie ilościowe zebranych „darów” dla zwierząt.

Dla piesków:

Sucha karma

Puszki

Przysmaki

Dodatkowe akcesoria

92kg+75kg=167kg

33kg+16,12+2,49=51,61kg

1,7kg

 • 1miseczka
 • 1poidełko

 Dla kotków

Sucha karma

Puszki

Przysmaki

Dodatkowe akcesoria

 • 6,1+14,3=20,4kg
 • 16kg
 • 1,7kg
 • 1miseczka

 • 1poidełko


koce

ręczniki

poduszki

prześcieradło

 • 14 sztuk

 • 5 sztuk

 • 9 sztuk

 • 2 sztuk

 Szczególne podziękowania dla pani Anny Jakubowskiej - rodzica, która pomogła w transporcie „darów” dla schroniska.

                                                               Iwona Lassota

   


Dzień Babci i Dzień Dziadka w klasach 2 b i 2 c

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święta, podczas których szczególnie staramy się okazywać seniorom miłość i wdzięczność za ich kochające serca i cenne rady. Dnia 21 stycznia br. uczniowie klas 2 b i 2 c wraz z wychowawczyniami zaprosili do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie  Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Przybyłym gościom uczniowie zaprezentowali montaż słowno –muzyczny obfitujący w czułe słowa często wywołujące wzruszenie. Nie zabrakło także elementów humorystycznych. Najbardziej do gustu publiczności przypadły „Babuszki staruszki” oraz „Babcia tańcząca rock and rolla”. Uczniowie swój występ zakończyli głośnym odśpiewaniem życzeń i wręczeniem własnoręcznie wykonanych upominków. Następnie Babcie i Dziadkowie skosztowali przygotowanych przez klasowe mamy domowych ciast, popijając je aromatyczną kawą. Jako, że ten wyjątkowy dzień przypada w czasie karnawału to nie mogło zabraknąć tańców oraz wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych. Wszystkich gości do  wspólnej zabawy zmotywowali uczniowie klasy 2 c, którzy zatańczyli sambę, a następnie porwali do niej swoich bliskich. Podczas wspólnego śpiewania jeden z Dziadków zaskoczył wszystkich gości, ponieważ dogrywał melodię na harmonijce ustnej. Były również konkursy i quizy, do których zaproszono seniorów. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a dopełnieniem tego dnia stały się słowa uznania, które Babcie i Dziadkowie składali na koniec uroczystości.

Wszystkim gościom za przybycie serdecznie dziękujemy!

 

Składamy serdeczne podziękowania Kierownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie za udostępnienie sali, nagłośnienie, pomoc w przygotowaniach oraz przebiegu uroczystości.

Dziękujemy również mamom, na które zawsze możemy liczyć. Za ich przepyszne domowe wypieki, pomoc w przygotowaniach, przebiegu uroczystości oraz porządkowanie sali.

 

Elwira Kamińska, Justyna Szarmach

   


Dzień Babci i Dziadka w kl. Ia i Ib

 

25.01.2019 r. o godzinie 09.00 w sali GOK-u w Lubichowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w klasie Ia i Ib. Zaproszeni Dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny, który  wprowadził wszystkich w odświętny i wesoły nastrój.

Po zaprezentowanym występie uczniowie klasy Ia i Ib zaśpiewali swoim kochanym Babciom i Dziadkom „Sto lat”.

Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz recytatorskie. Wszyscy uczniowie zostali wynagrodzeni gromkimi brawami...

W drugiej części uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani laurkami i prezencikami, a także słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.

Dopełnieniem spotkania były zabawy i konkursy przy muzyce, w których goście bardzo chętnie brali udział, np. dmuchanie balonów na czas, taniec z balonami, nawlekanie włóczki, obieranie jabłek, czy rozpoznawanie wnucząt z zakrytymi oczyma.

Frekwencja była wspaniała. Przybyło dużo gości. Dziękujemy Im za to!

Gorące słowa uznania należą się również Rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy...

Justyna Sobolewska

                                                                                                                                Jolanta Michna

 Przedświąteczne dekorowanie pierników

W piątek 07.12.2018 roku  w naszej szkole odbyło się przedświąteczne dekorowanie pierników przez uczniów klas IV a, b, c. Pomysł zrodził się w głowach wychowawców czwartaków  i spotkał z wielkim entuzjazmem naszych podopiecznych. Przez cały tydzień dzieci przynosiły produkty do dekoracji ciasteczek, a ilość zgromadzonych przez nich ozdób była naprawdę imponująca! Pierniki jak i lukier królewski zostały upieczone i przygotowane wcześniej przez nauczycieli. Dzieci rozpoczęły dekorowanie ciastek i  dołożyły wszelkich starań, by ich pierniki prezentowały się jak najpiękniej. Pracowali z zapałem i wytrwałością, a także z otwartymi sercami, gdyż chętnie dzielili się ozdobami z dziećmi, którym (z różnych przyczyn) ich zabrakło.  Po skończonych pracach dzieciaki zgromadziły się na górnym holu,  by wspólnie obejrzeć  opowieść o Reniferze Czerwononosym.

Drodzy Rodzice, ogromnie dziękujemy za Wasze zaangażowanie wyrażone poprzez zakup produktów do dekoracji, dzięki temu Wasze dzieci mogły wspaniale bawić się w małych cukierników. Udekorowali mnóstwo pierników, a efekty ich pracy możecie Państwo podziwiać na zdjęciach.  Z pewnością część z nich zobaczycie Państwo w swoich domach, lecz musimy zdradzić, że wyglądały tak apetycznie, iż część z nich trafiła prosto do brzuszków dzieci.

                                                                                                     S. Szydłowska, B. Piesik, M. Czaplewska

  

Mikołajki

Święty Mikołaj 6 grudnia obchodzi swój szczególny dzień. Tego dnia zgodnie z tradycją odwiedza wszystkie dzieci w domach, a także w szkołach. W tym roku również pamiętał o uczniach  Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie.  Dzieci z klas I-III wybrały się tego dnia do GOK –u na przedstawienie mikołajkowe, które opowiadało o ciężkiej pracy pomocników Św. Mikołaja – Elfach. Dzieci śpiewały z Psotkiem i Młotkiem świąteczne piosenki, a nawet pomagały im w pracy. Kiedy wszystkie prezenty zostały spakowane, na sali pojawił się we własnej osobie Święty Mikołaj. Obdarował wszystkie klasy słodkimi upominkami i zapowiedział, że uważnie obserwuje czy dzieci są grzeczne, bo już niedługo milusińskich odwiedzi Gwiazdor...

Elwira Kamińska

 

MODEL MISTRZA – MARCIN PRUS

Dnia 03.12.2018 roku Publiczną Szkołę Podstawową w Lubichowie odwiedził były reprezentant Polski w Piłce Siatkowej Pan Marcin Prus. Ten utytułowany zawodnik rozpoczynający swoją przygodę siatkarska w Starogardzkim Klubie rozegrał blisko 100 meczy w Reprezentacji Polski z Orzełkiem na piesi, Mistrz Świata Juniorów spotkał się z uczniami aby zachęcić ich do sportu oraz refleksji nad sobą i zachowaniem .

Na początku spotkania Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie Pani Justyna Kacała, przywitała Gościa a  uczniowie wręczyli kwiaty na ręce Ambasadora Piłki Siatkowej Pana Marcina Prus. Rozległy się   głośne brawa a po chwili nastała cisza. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowieści Pana Marcina o swojej karierze zawodowe, a także o wzajemnym szacunku do drugiej osoby . Nawet głośny dzwonek na przerwę nie przeszkodził w prelekcji a uczniowie „zaczarowani” w wielkim skupieniu słuchali Mistrza.

Po zakończonym spotkaniu był czas na autografy oraz niekończące się zdjęcia z Naszym Mistrzem. Pan Marcin Prus złożył podziękowanie za możliwość wystąpienia przed uczniami oraz zapowiedział dalszą współpracę.

Seweryn Murawski


PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ

Pomoc finansowa dla 2-letniego Kubusia Gzeli z Leśnej Jani

na dalszą rehabilitację.

 

Zebrana kwota zostanie przekazana Matce Kubusia.

W tym miejscu serdecznie dziękuję Samorządowi Uczniowskiemu
za inicjatywę i przeprowadzenie zbiórki.
 Ponadto jesteśmy wdzięczni wszystkim ofiarodawcom, uczniom, Rodzicom
i pracownikom naszej szkoły za wspólnie przeprowadzoną akcję charytatywną

jako pomoc dla Kubusia. 

J. Kacała

     

SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM PRUS

 

W dniu 2018.12.03 Naszą Publiczną Szkołę Podstawową w Lubichowie odwiedzi reprezentant Naszego Kraju w piłce siatkowej Pan Marcin Prus. Spotkanie z uczniami odbędzie się o godzinie 12.00 w drugim segmencie w Publicznym Gimnazjum w Lubichowie. Znakomity siatkarz spotka się z młodzieżą Naszej Szkoły i opowie o sukcesach i porażkach w siatkówce, ale również o promocji zdrowego stylu życia, pasji, wzajemnym szacunku, o profilaktyce przeciw dopalaczom, narkotykom.

 

Życiorys sportowy

Karierę sportową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście jako wychowanek SKS Polmos Starogard Gdański. Po skończeniu pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego wyjechał do Rzeszowa, aby grać w SMS PZPS Rzeszów. Z Rzeszowa trafił do Mostostalu, gdzie grał przez pięć lat. W tym czasie czterokrotnie został mistrzem Polski. W 2002 przeszedł do Gwardii Warszawa, jednak z powodu kontuzji nie rozegrał ani jednego spotkania w barwach tego klubu. W reprezentacji Polski w latach 1997–2001 rozegrał 97 spotkań. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Europy, a także Świata. 

Seweryn Murawski


 

Spotkanie z policjantami w ramach programów edukacyjnych

„Klub Bezpiecznego Puchatka” oraz „Jesteśmy bezpieczni na drodze”

 

21 listopada br. odbyło się w GOK-u spotkanie uczniów klas I-III z przedstawicielami Posterunku Policji w Lubichowie: asp. sztab.Grzegorzem Burnickim oraz asp. sztab.Tomaszem Maciejewskim.

Głównym celem spotkania było omówienie zagrożeń czyhających na dzieci w drodze do i ze szkoły. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo w domu, w szkole i w sieci.

Pogadankę policjantów poprzedziła recytacja wierszy przygotowana przez uczniów klasy IIIa oraz Ia.

Funkcjonariusze rozmawiali z uczniami na temat tego, w jaki sposób należy poruszać się po chodniku, ulicy, poboczu i na pasach. Przypomnieli dzieciom o konieczności noszenia odblasków i o jeździe samochodem w fotelikach z zapiętymi pasami.

Policjanci, chcąc jeszcze bardziej rozbudzić wyobraźnię dzieci związaną z bezpieczeństwem, przygotowali krótką prezentację multimedialną.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a funkcjonariusze uświadomili uczniom, że policjanci zawsze służą im pomocą.

Dzieci czynnie uczestniczyły w pogadance, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.                                                             

 Dorota Augustjańska

                                                                                                                              Justyna Sobolewska

 


Uroczysta akademia  z okazji setnej  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

 

Dzień 11 listopada jest doroczną okazją, aby zastanowić się nad naszym patriotyzmem. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak doniosła, tak wyjątkowa i szczególna  zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa i mieszkającego w nim od wieków narodu. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale i wielki obowiązek; obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, śmierci w obronie Ojczyzny.

"Nasza  Niepodległa” - pod tym hasłem odbyła się dnia 9 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie uroczysta akademia  z okazji setnej  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  W tym dniu  wszyscy uczniowie ubrani w galowe stroje uczestniczyli  w tym ważnym i niezwykłym wydarzeniu.

O godzinie 9.00 pięknie udekorowaną salę Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie odwiedzili uczniowie klas I – III, o godzinie 10.00 uczniowie klas IV- V a godzinie  11.00 najstarsi – czyli klasy VII i VIII.  Na początku wszyscy odśpiewali  hymn państwowy. Szczególny charakter  nadano temu o godzinie 11.11 , gdy cała szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji  "Rekord dla Niepodległej”.

Następnie rozpoczął się montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV - VIII.  Recytowano wiersze, śpiewano piosenki i pieśni patriotyczne  a uczennice  klasy VIII b – Małgorzata Toczek i  Emilia Łojewska jako dwoje narratorów opowiadało o trudnej i skomplikowanej historii Polski, o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku  i o tym czym ona jest dziś dla Polaków w XXI wieku:

" -  100  lat temu – 11 listopada 1918 roku – Polska stała się znowu wolnym krajem. Lecz przez 123 lata nie wiedzieliśmy, co to wolność. Przeżyliśmy okres zaborów, byliśmy w niewoli innych narodów. Trzej nasi sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria dokonali rozbioru naszego kraju.

- Dlaczego tak się dzieje, że naród podbija naród? Kto ma prawo targnąć się na moją wolność? Nikt nie ma takiego prawa, bowiem zbrodnią jest pozbawić mnie ojczyzny, zbrodnią jest pozbawić mnie wolności!

Zaś uczniowie klasy IV a złożyli na zakończenie Naszej Niepodległej życzenia.

 

Gromkie brawa i słowa podziękowania pani Justyny Kacały - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie – były wyrazem zrozumienia przekazywanych treści i wysiłku włożonego w przygotowanie tej uroczystości.

 

Pragnę podziękować

- pani Sylwii Mokwie i pani Beacie Mogielnickiej rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniach charakteryzacji naszych uczniów

- panu Franciszkowi Lewickiemu - kierownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie za nagłośnienie i cenne rady podczas prób

- pani Sylwii Szydłowskiej, Magdalenie Kuchcie, Joannie Gołąbek za przygotowanie scenografii i dekoracji

- pani Joannie Gołąbek za przygotowanie chóru szkolnego

- pani Iwonie Kowalczyk za charakteryzację i cenne rady podczas prób

- wszystkim nauczycielom za wyrozumiałość w zwalnianiu uczniów na próby

 

I bardzo dziękuję uczniom, którzy występowali w akademii: Amelii Niesiołowskiej, Ninie Tuszyńskiej, Szymonowi Borzyszkowskiemu, Oliwii Krawczyk, Wiktorowi Mogielnickiemu, Monice Mokwie, Mai Kobylińskiej, Agnieszce Wilkowskiej, Julii Buniek, Kornelii Krysiak, Marii Gosz, Maciejowi Mokwie, Piotrowi Pilackiemu, Julii Birnie, Mateuszowi Wilkowskiemu, Emilii Łojewskiej, Małgorzacie Toczek.

Dziękuję również wszystkim uczniom występującym w chórze szkolnym -  byliście wspaniali!

Krzysztof Lassota

 


Sprawozdanie "ŚNIADANIE DAJE MOC"

w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie

08 listopada 2018 roku

 

Ogólnopolska akcja "Śniadanie Daje Moc" odbyła się 08 listopada. Nasza szkoła jak co roku, przystąpiła do tego przedsięwzięcia. Wzięli w niej udział najmłodsi uczniowie z klasy I-III. Dzieci zjadły wspólne drugie śniadanie w szkole. W tegorocznej edycji nacisk był położony na działania edukacyjne, w tym  przybliżanie dzieciom tematyki zdrowego odżywiania.

Celem II śniadania było:

● uświadomienie uczniom, że podstawowym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie,

● przekazanie wiedzy o powiązaniu pomiędzy właściwym odżywianiem, a osiąganiem sukcesów w szkole,

● uczenie odpowiedzialności za własne zdrowie,

● zachęcanie do samodzielnego komponowania II śniadania.

 

Wcześniej nauczycielki poinformowały uczniów o planach zorganizowania II  wspólnego śniadania w szkole, aby mogli przygotować potrzebne produkty. Włączyły do działań chętnych rodziców, na pomoc, których można zawsze liczyć. Rodzice pomogli przygotować warzywne sałatki, twarożki z rzodkiewką, upiekli naleśniki, pomogli zrobić koktajle mleczno-owocowe, musli, zdrowe kanapki z warzywami, pokroić owoce, warzywa, upiekli ciasta z owocami. W dniu „Śniadanie Daje Moc” przyniesione przez dzieci produkty ułożone były na zaaranżowanych stołach jako wyspy: wyspa kanapkowa, wyspa owocowa, wyspa warzywna, wyspa źródełko, wyspa deserowa itp. Uczniowie dowiedzieli się z czego powinno składać się śniadanie, dlaczego śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia, poznali zasady zdrowego odżywiania, zasady zachowania higieny przy przyrządzaniu i jedzeniu posiłku oraz kulturalnego zachowania się przy stole.    

W klasach odbył się konkurs "Zdrowa kanapka”. Oczywiście przed przygotowaniem kanapek na konkurs i jedzeniem wszyscy uczniowie umyli rączki. Dzieci przystąpiły do wykonywania własnych projektów kanapkowych. Wyobraźnia i kreatywność uczniów okazała się ogromna. Kanapki przypominały najróżniejsze zwierzaki, uśmiechnięte buźki, itp. Każdy miał inny pomysł zrobienia zdrowej kanapki, komisja składająca się z rodziców wybrała najciekawsze. Konkurs wywołał wiele emocji, szczególnie u dzieci najmłodszych, które dopiero uczą się zdrowej rywalizacji. Nagrodzeni otrzymali plastikowe pojemniki na II śniadanie, a wszyscy uczestnicy edukacyjne książeczki.

 

Wszystkim Rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w organizację II śniadania w szkole.

 

 Jolanta Michna

 

   


„Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” czyli HOLY WINS w naszej szkole.

Już od 4 lat w naszej szkole, zawsze pod koniec października uczniowie biorą udział w projekcie „Holy wins – święty zwycięża”. W ramach jedynej pracy domowej z religii w I semestrze wykonują wizerunek lub piszą wypracowanie, dotyczące swego patrona. Ten piękny zwyczaj doskonale wpisuje się w katolicką i także polską tradycję obchodów uroczystości Wszystkich Świętych, która nie jest wcale czasem smutku i nostalgii, a wręcz przeciwnie – czasem radości i nadziei, która wypływa od świętych z nieba. Oni, często inspirują przykładem życia do pokonywania życiowych barier i przeszkód, uczą jak znosić cierpienie i czerpać radość z bycia świadkiem Chrystusa. Tym razem nasi patronowie byli inspiracją dla uczniów, którzy na 310 sposobów! (gdyż tyle prac napłynęło) pokazali kim jest święty i jak żyć, aby się nim stać! Dziękuję wszystkim uczniom za wielkie zaangażowanie, za zrozumienie tematu, za przepiękne prace, które z pewnością mogłyby zachwycić kunsztem i techniką niejednego konesera sztuki. Przykro mi bardzo, iż wszystkich nie mogliśmy wyeksponować na naszej szkolnej wystawie, jednakże wierzę, że „wszyscy święci” w niebie na pewno siebie obejrzeli!

Małgorzata Zaborowska

   
 

 

Tydzień Języka Polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie

 

Język polski to nasza codzienna mowa, to słowa, które nazywają nasz świat, oddają nasze uczucia, emocje. Czy nauka języka polskiego jest trudna? Tak. Ale poznawanie języka polskiego może być fascynującą przygodą, nie tylko codziennym obowiązkiem. Mając to na uwadze, nauczyciele języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie – Iwona Kowalczyk, Beata Deptulska - Ambroziak, Jacek Szczech i Krzysztof Lassota oraz nauczycielka biblioteki - Hanna Pilacka - zorganizowali w dniach 15 - 19 października 2018 roku Tydzień Języka Polskiego.  

Celem projektu było propagowanie języka ojczystego w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, promowanie świadomego posługiwania się poprawną, piękną polszczyzną w życiu codziennym i ukazanie bogactwa i piękna polskiego języka.

Każdego dnia tygodnia od poniedziałku do piątku uczniowie klas IV- VIII na lekcjach języka polskiego mieli do wykonania określone zadania.

Już wcześniej każda klasa miała za zadanie przygotować plakat promujący język ojczysty. W poniedziałek plakaty zawisły na drzwiach od sal, oznajmiając, że Tydzień Języka Polskiego już trwa. I w tym dniu Był Dzień Polskiego Alfabetu. Uczniowie układali humorystyczne opowiadania z literami alfabetu, porządkowali wyrazy alfabetycznie, w formie dramy odgrywali scenki. Zabawa była przednia i okazało się, że alfabet może być tak inspirujący.

We wtorek uczniowie zmagali się z frazeologią. Klasy IV i V za pomocą zabawnego rysunku ilustrowały wylosowany frazeologizm a klasy VI - VIII grały w kalambury, przygotowywały plakaty  lub opowiadania z frazeologizmami, w których pojawiają się zwierzęta. I znów okazało się, że w formie gier można poznawać język polski a frazeologia to ,,łatwizna”.

W środę dla klas IV - VIII (a dzień wcześniej dla klas I - III) odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej. W konkursie wzięło udział 13 uczniów klas I-III i 23 uczniów klas IV-VIII. Wyniki konkursu w klasach I – III: I miejsce – Elżbieta Kaleta IIc, II miejsce – Zofia Kopczyńska IIa, III miejsce – Mikołaj Segar IIa.  

Wyniki konkursu w klasach IV – VIII:  I miejsce – Emilia Myszewska VIb, II miejsce – Dominik Segar VIIa, III miejsce – Julia Buniek VIa. Gratulujemy zwycięzcom!

W czwartek odbyły się kaligraficzne potyczki. Uczniowie przepisywali na czystych kartkach kaligraficznie wskazane przez nauczyciela bądź samodzielnie wyszukane fragmenty tekstu. Okazało się, że mamy w szkole wielu wybitnych kaligrafów, że nie tylko piszemy na klawiaturach laptopów lub telefonów komórkowych. Na apelu Pani Dyrektor podała też wyróżnienia dla klas za plakaty. Były to klasy - IVa, IVc, Va, Vb, VIIa, VIIb, VIIc i VIIIb.

W piątek uczniowie zajmowali się poprawnością językową, oglądali filmy edukacyjne a na korytarzach w czasie przerw przy stolikach uczniowie - eksperci zadawali chętnym trzy pytania. Za prawidłowe odpowiedzi można było zdobyć słodki upominek.

 

Tydzień Języka Polskiego za nami. Wspaniała zabawa i edukacja. Uczniowie to zauważyli i docenili. Tajniki i zawiłości języka polskiego nie są takie trudne. W formie dramy, zabawy, gry mogą stać się ciekawym sposobem poznawania naszego języka  a tym samym również elementem wychowania patriotycznego.  Z pewnością warto powtórzyć ten projekt za rok.

Krzysztof Lassota

 

 


DZIEŃ DRZEWA

 

W październiku swoje święto mają wszystkie drzewa. Pomysłodawcą tego dnia jest program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. W naszej szkole obchodziliśmy to święto 19 października. Uczniowie klas I-III z wychowawcami oraz Panią Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie udali się do Nadleśnictwa  Lubichowo, gdzie przywitała nas Pani Leśnik  Radosława Krysiak. Część artystyczną przygotowała kl IIIa i kl IIc z Paniami  Dorotą i Justyną. Uczniowie zaprezentowali liczne wiersze, „Prośbę drzew do ludzi” oraz piosenkę pt. „Pięknie żyć”. Po występach dzieci obejrzały prezentację przedstawioną przez Panią Leśnik o tematyce „Życia w lesie”. Uczniowie odpowiadali na pytania jak i sami mieli okazję je zadać. Na zakończenie przekazaliśmy w prezencie prace plastyczne, wykonane przez naszych uczniów pt. „Jesienne drzewo”. Przekazaliśmy także zgromadzone kasztany i żołędzie dla zwierzyny leśnej, która zostanie przekazana do Koła Łowieckiego ”ROGACZ”.

Pani Leśnik obdarowała wszystkie dzieci słodkościami, a na ręce Pani Dyrektor przekazała drzewka, które zostaną posadzone na terenie naszej szkoły.

                                                                        Dorota Augustjańska i Justyna Szarmach

 SPOTKANIE AUTORSKIE KLAS II

 

W środę 17.10.2018r. klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie miały przyjemność gościć w Gminnej Bibliotece w Lubichowie, na spotkaniu autorskim ze Zbigniewem Kołbą, który zaprezentował dzieciom swoją książkę pt. „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”.

Książka w zabawny sposób pozwala dzieciom na odkrywanie różnych, ciekawych miejsc o zabawnych nazwach w Polsce np. Całowanie, Drzewo, Misie czy Jeże, oraz jak można  nabrać umiejętności  przez dzieci  czytania map co w dzisiejszych czasach nie jest takie łatwe. Dzieci odgadywały zagadki, jak również miały okazję same zadać pytania pisarzowi. Pan Andrzej Kołba poświęcił dużo czasu na propagowanie zdrowego trybu życia. Opowiedział o tym jak ważny jest odpowiednio długi sen, jak zdrowo się odżywiać i jak częstego pić kakao. Zachęcał dzieci do czytania książek oraz zgłębiania wiedzy w nich zawartych. Na zakończenie dzieci przeczytały cytat z książki „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”.

                                                                                                            Justyna Szarmach

 

 

 


Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej  

w Publicznej Szkole Podstawowej  w Lubichowie

  

Dnia 15.10.2018 r. o godzinie 9.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubichowie odbyła się uroczystość Ślubowania Klas Pierwszych. W poczet uczniów Szkoły Podstawowej przyjęto 75 pierwszoklasistów.

Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem swoich pań wychowawczyń: p. Aleksandry Kuśnierz, p. Justyny Sobolewskiej, p. Jolanty Michna program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole. Do pierwszaków przemówiła Pani Dyrektor, życząc uczniom mało problemów, wiele radości, osiągania samych sukcesów.  W niezwykle podniosłej atmosferze, przed flagą, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pasowania na uczniów dokonała Pani Dyrektor dotykając piórem, jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów, wypowiadając zdanie: "Pasuję Cię na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie". Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki wręczone przez p. Dyrektor Justynę Kacałę. Rodzice  obdarowali swoje pociechy rogami obfitości. Zwieńczeniem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.

 

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Aleksandra Kuśnierz

 

   


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

„Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”

                                                                                             /Adam Mickiewicz/

 

Pod takim hasłem 12 października br. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się  w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie uroczysta akademia.

Otwarcia akademii dokonali przedstawiciele klas piątych, którzy powitali zebranych. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wójt Gminy Lubichowo – p. Sławomir Bieliński, Przewodniczący Rady Gminy – p. Czesław Cichocki, Sekretarz Urzędu Gminy – p. Witold Sykutera, Sekretarz Rady Rodziców – Pani Joanna Tuszyńska, Kierownik Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych – p. Mirosław Döring, Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie – p. Franciszek Lewicki, emeryci i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie.

Pan Wójt Gminy Lubichowo - Sławomir Bieliński, Pani Sekretarz -  Joanna Tuszyńska oraz Dyrektor Szkoły – Justyna Kacała podziękowali wszystkim za trud codziennej pracy edukacyjnej i wychowawczej oraz złożyli wszystkim pracownikom i emerytom szkoły życzenia. W ten dzień zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków oraz kształtowanie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia i kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły.

Tego dnia wszyscy pracownicy czynni oraz emeryci otrzymali okazjonalne upominki.
W tym samym dniu w Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku p. Hanna Pilacka otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Na zakończenie akademii uczniowie z kl. VI b w krótkiej inscenizacji przedstawili scenkę kabaretową z życia szkoły, piosenki zaśpiewały Marysia Gosz, Małgorzata Toczek i Oliwia Birna.

 

Składamy serdeczne podziękowanie za przygotowanie akademii

z okazji Dnia Edukacji Narodowej:

p. Beacie Deptulskiej-Ambroziak, p. Sylwii Szydłowskiej, p. Magdalenie Kuchta,
 p. Joannie Gołąbek, p. Robertowi Stemplewskiemu,  p. Dariuszowi Ambroziak  

oraz p. Franciszkowi Lewickiemu, zaangażowanym uczniom i Rodzicom naszej szkoły

J. Kacała
Co nam grozi?

 

Zagrożeń związanych z komputerami jest wiele. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwa są komputery, które pracują w sieci i mają dostęp do Internetu.

Zagrożenia:

1. Kradzież z włamaniem – w sieci działa wiele osób, które wykorzystując luki w oprogramowaniu uzyskują nielegalny dostęp do cudzych zasobów, uzyskane w ten sposób dane mają zapewnić im finansowe korzyści;

2. Spam - elektroniczne wiadomości masowo rozsyłane do osób, które ich nie oczekują;

3. Wirus - to najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika;

4. Dialer - to program komputerowy do łączenia się z Internetem za pomocą modemu, jeśli działa bez wiedzy użytkownika może spowodować wielokrotne zwiększenie typowych kosztów dostępu do Internetu;

5. Sniffing – skuteczna i trudna do wykrycia technika przechwytywania danych;

6. Trojany i robaki - programy działające w ukryciu, ich zadaniem najczęściej jest przekazanie zdalnej kontroli nad systemem osobie nie posiadającej odpowiednich uprawnień.

 

Jak się bronić?

1. Korzystaj z zapory połączenia internetowego

2. Pobieraj aktualizacje

3. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego

4. Używaj silnych haseł lub technologii silnego uwierzytelniania

5. Przeglądaj sieć Web,

6. zachowując środki ostrożności

7. Korzystaj z poczty e-mail w bezpieczny sposób

8. Regularnie twórz kopie zapasowe i odtwarzaj dane

 

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

www.dzienbezpiecznegokomputera.pl
www.chip.pl
www.pcworld.pl
grzes-mp3.republika.pl

Dariusz Ambroziak

Źródło artykułu:

Opracowanie Miłosławy Jaźwieckiej-Belter

Niezwykłe przedstawienie!

 

Przy sali w SCK-u w Starogardzie Gd. wypełnionej do ostatniego miejsca widzami w dniu 03.10.2018r. młodzież naszej szkoły obejrzała widowisko patriotyczne „Niepodległa”. Organizatorem wydarzenia był ŚDS MOPS STAROGARD GDAŃSKI i SCK STAROGARD GDAŃSKI. Młodzi, aktorzy odsłonili przed publicznością swój prawdziwy świat, zachwycając widzów wytrwałością w pokonywaniu przeszkód i szczerą radością.

„Niepodległa” to widowisko patriotyczne poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przedstawieniu mogliśmy zauważyć  wydarzenia związane z dążeniami Polaków do odzyskania niepodległości. Promowanie postawy patriotycznej uczestników tamtego okresu wpłynęła na zachowanie naszych uczniów. Wspólnie z aktorami, uczniowie klasy VIIIB brali udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych takich jak:

 • JAK DŁUGO W SERCACH NASZYCH

 • O MÓJ ROZMARYNIE

 • MY PIERWSZA BRYGADA

 • PRZYBYLI UŁANI

 • SERCE W PLECAKU

 • HYMN POLSKI

Dziękujemy Wam za to.

Serdeczne podziękowania przesyłamy do p. Bogusławy Fiałkowskiej, która zaprosiła nas w imieniu organizatorów na widowisko „Niepodległa”.

 

                                                                           Wychowawczyni 

 klasy  VIIIB - Iwona  Lassota wraz z uczniami

 


 

Ogólnopolski Dzień Tornistra

 

1 październik 2018 r. w tym roku szkolnym został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako Ogólnopolski Dzień Tornistra. Akcja miała zwrócić uwagę na to, co znajduje się w szkolnym plecaku. Do tej akcji przyłączyła się również nasza szkoła. W tym też celu odbyło się ważenie tornistrów oraz nauka profilaktyki wad postawy.  

Podobną akcję przeprowadziliśmy również w ubiegłym roku szkolnym.

Ponadto na stronie internetowej szkoły w zakładce ogłoszenia oraz na korytarzu w budynku szkoły przy ul. Dworcowej 15 znajdują się ważne informacje na temat profilaktyki wad postawy.

Coroczna przeprowadzana akcja skutecznie przyczynia się do samokontroli uczniowskiej.

 

W tym miejscu szczególnie serdecznie dziękuję przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za pomoc i wsparcie akcji
oraz opiekunowi Samorządu Uczniowskiego – p. Grażynie Kloneckiej-Barrett

za pomoc przy przeprowadzanym przedsięwzięciu

 

J. Kacała

   

VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. W tym roku wzięły w niej udział 4579 szkoły z 36 krajów. Głównym Organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Lubichowska podstawówka, jako Organizator Lokalny ŚDTM, zgłaszając swój udział otrzymała licencję Nr 2512/2018.  Koordynatorami akcji w naszej szkole były nauczycielki matematyki: Justyna Adrych, Małgorzata Kaszuba, Brygida Piesik i Mirosława Kwaśniewska. W przygotowaniu akcji pomagał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką p.Grażyną Klonecką-Barrett i nauczycielami: p.Marią Werrą, p. Gerardem Olszowym oraz wychowawcami klas.

W piątek 28 września, w dniu przeprowadzania egzaminów, zajęcia w naszej szkole rozpoczęły się od szkolnego apelu, podczas którego Dyrektor Szkoły, pani Justyna Kacała dokonała uroczystego otwarcia VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

W czasie przerw lekcyjnych w budynku naszej szkoły oraz w budynku gimnazjum pracowało 5 Komisji Egzaminacyjnych, których członkami byli uczniowie wyłonieni podczas szkolnego konkursu na Eksperta Tabliczki Mnożenia. Egzaminatorzy mieli nie lada zadanie, gdyż przed stolikami komisji na każdej przerwie ustawiały sie kolejki chętnych sprawdzenia swoich sił w tabliczce mnożenia. Każdy losował kartkę z pięcioma przykładami działań i w ciągu 3 minut musiał udzielić ustnej odpowiedzi. Jeśli odpowiedział poprawnie zdobył tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienny certyfikat. Na zakończenie egzaminu przybijał z członkami komisji żółwika lub piątkę, dodatkowo mógł przykleić sobie odznakę z logo akcji - sympatyczną sową. Ci, którym nie udało się zdać egzaminu za pierwszym razem próbowali na kolejnej przerwie ponownie.

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przyniósł zarówno organizatorom jak i uczestnikom wiele radości. 

 

ŚDTM 2018 w liczbach

 

KOORDYNATORZY LOKALNI- 4

EGZAMINATORZY - 15

OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCE Z KOORDYNATORAMI I ASYSTENCI - 7

EGZAMINOWANI – 199 (UCZNIOWIE - 197, DOROŚLI - 2)

UCZESTNICY (razem) – 225

 

TYTUŁ MT EXPERT zdobyło 107 osób.

Współczynnik zdawalności egzaminów: 54 %

 

KOMISJE EGZAMINACYJNE VIII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA

 

KOMISJA NR 1

Małgorzata Toczek, kl. VIII b

Zofia Stemplewska, kl. V a

Bartosz Pączek, kl. V d

KOMISJA NR 2:

Julia Birna, kl. VIII b

Kamil Wendlikowski, kl. V a

Filip Kolasiński, kl. VI b

KOMISJA NR 3:

Piotr Pilacki, kl. VII b

Tomasz Ostrowski, kl. VI a

Wojciech Molenda, kl. V b

KOMISJA NR 4:

Patryk Pilacki, kl. VII b

Filip Wegenek, kl. V d

Adrian Wilkowski, kl. IV d

KOMISJA NR 5

Julia Szymanowicz, kl. VI b

Aleksandra Michna, kl. IV d

Julia Prabucka, kl. IV d 

 

Koordynatorzy serdecznie dziękują Dyrekcji Szkoły, nauczycielom oraz wszystkim uczniom.

za pomoc i wsparcie podczas przygotowań oraz w czasie trwania VIII ŚDTM

 

Gratulujemy zdobytych certyfikatów oraz zachęcamy do doskonalenia tabliczki mnożenia.

Kolejny egzamin już za rok.

M. Kwaśniewska

   

 


Dzień Chłopaka w klasie I b

Dziewczynki z klasy I b miło zaskoczyły chłopców, śpiewając im życzenia radości, wesołości, mało złości, jak najmniej smutków i wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka na melodię Panie Janie.. oraz wręczając im słodkie niespodzianki. Zatańczyły z chłopcami w parze przy muzyce, integrując się poprzez nawiązanie kontaktów koleżeńskich i współdziałanie w zabawie. W tym dniu 28.09. były wyjątkowo życzliwe dla kolegów. Razem grali w gry towarzyskie, miło spędzając czas.

         Jolanta Michna


DZIEŃ CHŁOPAKA W VIIIB

 

Dzień Chłopaka przypada na 30 września, więc gospodarz klasy VIIIB Dominika zaczęła wraz z koleżankami  myśleć o tym, jak uczcić święto wszystkich chłopców w naszej klasie.

W dzisiejszym dniu dziewczęta złożyły swoim kolegom życzenia:

Z okazji święta wszystkim chłopakom z klasy  VIIIB

Każda dziewczyna z klasy VIIIB

dziś im życzy

wiele radości i szczęścia

i samej życia słodyczy.

Wręczyły one  prezenty (m.in. słodki upominek), opracowały zadania konkursowe dla chłopaków np. z zawiązywaniem na czas krawatu - Małgosia miała za zadanie  wybrać tego chłopca, który zrobił to w najbardziej profesjonalny sposób-był nim Mateusz. A przy okazji czy wiecie, że jest  177 147  sposobów  zawiązywania  krawatu. Mimo, że taka prosta czynność, a jednak wiązanie krawata często sprawia wielu osobom problem. Były też  oświadczyny  po polsku - Nie wystarczyło  dać pierścionek i zapytać: "Czy wyjdziesz za mnie?". Trzeba  było to zrobić oryginalnie. W życiu każdego mężczyzny to wyjątkowy moment i nic dziwnego, że  chłopcy starali się to wykonać jak najlepiej. I tu też chłopcy nie zawiedli. Najciekawiej zrobił to Kacper  oświadczając się swojej koleżance Wiktorii. Agata przygotowała zestaw zagadek. Emilia poprowadziła konkurs językowy.

Ten dzień był nie tylko wspaniałym przeżyciem dla chłopców, towarzyszyły im  wspaniałe humory-było wiele śmiechu, ale również świetną zabawą dla dziewczyn.

 

Iwona Lassota

   

 


POKAZ HISTORYCZNY

Dnia 17 września 2018 r. w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości odbył się pokaz historyczny dla uczniów klas I-III pod hasłem NIEPODLEGŁA. Uczniowie poznali historię Polski w czasach zaborów. Dowiedzieli się jak żyli Polacy podczas podziału naszego kraju na trzy zabory. Poznali sławnych Polaków: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego którzy walczyli o wolność, niepodległość Polski. Uczniowie mogli zobaczyć broń jaką walczyli Polacy podczas walk o naszą niepodległość. Wszyscy uczniowie z wielką uwagą słuchali historii  Polski. Pokaz historii o odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszystkim bardzo się podobał.

                                                                                                      Ewa WeltrowskaSPRZĄTANIE  ŚWIATA – 2018

Nasza Ziemia

Jubileuszowa 25. Akcja SprzÄ?tanie Å?wiata - Polska :: Akcja - segregacja!

Już po raz 25. w Polsce odbyła  się Akcja Sprzątanie świata – w tym roku pod hasłem „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej! Co rocznie do ogólnopolskiej akcji przyłącza się nasza szkoła. W tym roku sprzątaliśmy tereny w Lubichowie, Bietowie oraz w kierunku Wilczych Błot.

J. Kacała

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2015/2016