Strona główna

Ogłoszenia
Wydarzenia
Wycieczki

Konkursy

Prace uczniów
Samorząd Uczniowski
Rodzice
Kadra
Dokumenty szkoły
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
SZKOŁA
W MEDIACH
PEDAGOG SZKOLNY
ŚWETLICA SZKOLNA
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
BIBLIOTEKA
Zajęcia pozalekcyjne
Historia szkoły
Osiągnięcia
BEZPIECZNY INTERNET
DIAGNOZY
UBEZPIECZENIE DZIECI
REKRUTACJA 
EKOLOGIA
SPORT
UCZNIOWIE
O SZKOLE
AUTORZY STRONY
© psplubichowo

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
Z ŻYCIA SZKOŁY

W ROKU SZKOLNYM 2016/201
7
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
   
 PROGRAM PROFILAKTYCZNY

W ostatnim tygodniu nauki w naszej szkole z programem profilaktycznym dla uczniów klas młodszych i starszych wystąpili aktorzy Teatru Profilaktycznego Grupa T z Torunia. Pierwszy zatytułowany Supełki – Zwierzakowo trwał 45 minut i był adresowany dla uczniów klas I-III. Tematem przedstawienia było rozwijanie empatii i szacunku wobec zwierząt oraz kształtowanie opiekuńczej postawy wobec słabszych. Kolejny: Wielka ucieczka był adresowany dla uczniów klas starszych. Tematyką przewodnią przedstawienia był problem uzależnień od dopalaczy, nauka asertywności oraz zdrowy styl życia.

Jacek Szczech

     

 Karta Rowerowa 2017

 

W maju uczniowie klas czwartych przystąpili do zaliczeń podsumowujących zdobywanie karty rowerowej w roku szkolnym 2016/2017.                                                                                                                                    

W pierwszym etapie czwartoklasiści zaliczali  wiadomości teoretyczne - ogólne przepisy ruchu drogowego, skrzyżowania, znaki drogowe, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, budowę roweru.

Drugi etap to  jazda na rowerze, która obejmowała:
- ruszanie i zatrzymanie
- slalom 
- sygnalizowanie zamiaru skrętu
- "ósemkę"
- skręt w lewo z ulicy dwu i jednokierunkowej

Dnia 19 czerwca 2017 roku na apelu szkolnym wszyscy, którzy zaliczyli powyższe zadania otrzymali z rąk Pani Dyrektor  swoje pierwsze prawo jazdy.

 

Uczniowie klas czwartych  zdobyli już swoje „rowerowe prawo jazdy”.

Od dnia dzisiejszego są ODPOWIEDZIALNYMI UCZESTNIKAMI

RUCHU DROGOWEGO.

                                                                                                                                  GRATULUJĘ

                                                                                                                                Sebastian Jach


 

Piknik rodzinny klasy IIb i IIIb

 

17 czerwca br. klasa IIb i IIIb wraz ze swoimi rodzinami spotkali się w Bietowie na terenie świetlicy, aby wspólnie spędzić czas.

Piknik rodzinny rozpoczął się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów i wręczeniem upominków rodzicom. Po szybkim poczęstunku na sali świetlicy wszyscy goście udali się na zewnątrz, by korzystać z przygotowanych w tym celu atrakcji. Było mnóstwo niespodzianek: dmuchana zjeżdżalnia, po której zjeżdżały wszystkie dzieci, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, konkursy oraz konkurencje sportowe dla dzieci a także wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Piknik ten został dodatkowo uświetniony przez solenizanta Adama Ostrowskiego z klasy IIIb, który wszystkich gości poczęstował przepysznym tortem. O oprawę muzyczną całej imprezy zadbał pan Franciszek Lewicki, dziadek jednej z uczennic, za co z całego serca pragniemy Mu podziękować. Słowa podziękowań należą się również pani Małgosi Połom oraz Natalii Szarmach, które przez cały czas pełniły rolę animatorek i zachęcały dzieci do wspólnej zabawy a także Rodzicom, którzy pomogli przygotować to wspaniałe, integracyjne spotkanie...

 

                                                                                            Justyna Sobolewska

Justyna Szarmach

   

 


 

Wiwat lato, wiwat wakacje! czyli zakończenie roku szkolnego w klasie VI b

 

Zakończenie roku postanowiliśmy uczcić inaczej. Ciekawie zapowiadał się 14 czerwca, bo na dwóch godzinach lekcyjnych postanowiliśmy iść na przepyszną pizzę, dla ochłody zjeść lody a później mile i aktywnie spędzić czas na boisku sportowym.  

Wakacje, ach wakacje – każdy ma plany i marzenia a  uczniowie naszej klasy...

 Oto ich wypowiedzi:

 • ,,Dalekich podróży w naszej rodzinie nie planujemy. Tradycyjnie wakacje spędzę w domu pomagając mamie, chodząc nad jezioro.”

 •  ,,Wybieramy się na wczasy nad Bałtyk. Po powrocie wyjeżdżam na obóz wypoczynkowy.”

 • ,, Wakacje z mamą i tatą oraz z bratem  zaplanowaliśmy we Władysławowie a później Zakopane.”

 • ,,Wakacje  spędzę  w domu i skorzystam  z jednodniowych wypadów nad pobliskie jeziora.”

 • „Będę na obozie na Sycylii z koleżanką.”

 • ,,Wyjeżdżam w góry na kolonie a później jadę do babci. Będzie fajowo.”

  Klasowa
  sonda

Uczniowie klasy VIb  odpowiedzieli na trzy pytania naszej wychowawczyni.

1.Czy cieszysz się z wakacji?

tak – 23 uczniów                      nie – 0 uczniów

2.Czy wyjeżdżasz gdzieś na wakacje?

 tak – 18                                     nie – 5

3.Czy jesteś zadowolona/zadowolony ze swoich ocen na koniec roku szkolnego?

tak – 19 uczniów                  nie – 4 uczniów

 

Jesteśmy przygotowani na wakacje, wiele osób razem z rodzicami czy sami na obozach, koloniach  wybierze się w góry, nad morze czy nad jezioro. Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Wakacje to przerwa od szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie!

                Iwona Lassota

   

 


Zajęcia rozwijające z matematyki - projekt edukacyjny "Na skrzydłach wiedzy"

Zajęcia rozwijające z matematyki odbywają się w ramach realizowanego w szkołach z terenu Gminy Lubichowo projektu edukacyjnego pn.: "Na skrzydłach wiedzy". Na zajęcia odbywające się we wtorki uczęszcza siedmioro uczniów z klas czwartych. Poprzez różnorodne ćwiczenia, gry dydaktyczne, eksperymenty rozwijają kompetencje kluczowe (umiejętności matematyczne) wykorzystując w dużym stopniu technologię informacyjno-komunikacyjną oraz zestaw pomocy, w które wyposażona została sala matematyczna w ramach realizacji projektu. Uczniowie chętnie pracują wykorzystując tablicę interaktywną, tablety oraz gry edukacyjne. Ćwiczenia, poszukiwanie rozwiązań, proste eksperymenty wzbudzają często ogromne emocje.

Uczniowie chętnie uczęszczają na zajęcia i już pytają, czy takie same będą również w przyszłym roku szkolnym.

W ramach zajęć odbyła się również wycieczka do Centrum Nauki Experymet w Gdyni.

Mirosława Kwaśniewska

 

   
            
 UROCZYSTE OTWARCIE BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO I DZIEŃ DZIECKA
   

W tym miejscu serdecznie dziękujemy

wszystkim nauczycielom za opiekę nad uczniami,
a p.Marii Werze i p. Michałowi Pielak

za zorganizowanie wszelkich rozgrywek sportowych,
pracownikom niepedagogicznym za pomoc
przy organizacji oficjalnego otwarcia Gminnego Kompleksu Boisk

oraz uczniom za wytrwałość i uczestnictwo
w wszelkich rozgrywakach sportowych

                                                      Dyrekcja Szkoły


Do naszej szkoły przyleciały bociany…

 

Dnia 30 maja  2017 r. odbył  się w naszej szkole apel ekologiczny pt. "Dzień Bociana".
To święto znane jest Polsce od 2003 roku, a przypada 31 maja, zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bociana białego, a także na miejsce, jakie zajmuje on w polskim krajobrazie i kulturze.  Z tej okazji uczennice z koła przyrodniczego
  z klasy 3d i 4b przygotowały inscenizację pt. :”Bociek”, w którym   przedstawiły  krótki opis z życia bociana. Przedstawienie przeplatane było piosenkami i krótkimi formami scenicznymi.
Była to okazja do poznania zwyczajów i ciekawostek z życia Bociana Białego i Bociana Czarnego. Oba gatunki są pod ochroną. Z okazji "Dnia Bociana" w
  naszej szkole została  zorganizowana wystawa  bocianów wykonanych przez uczniów klas  IV i V -łącznie  uczniowie wykonali grupowo 32 bociany różnymi technikami. Wystawa została wyeksponowana na  dziedzińcu przed szkołą, gdzie mogli ją podziwiać wszyscy uczniowie i nauczyciele.
W klasach VI oglądaliśmy
 prezentację  multimedialną przygotowana przez Pauliną Filipiak na temat  bociana białego, która wzbogaciła wiedzę na temat życia bocianów
Na takie święto zasługują polskie bociany, których gnieździ się u nas najwięcej na całym świecie.

Iwona Lassota

 

 


 

Dzień Matki kl. II D

 

Nareszcie uczniowie i wychowawca, mogli spędzić wspólnie czas z rodzicami 30 maja 2017 r. na Strzelnicy w Lubichowie. Uczniowie zaprezentowali swoim mamom część słowno-muzyczną z okazji Dnia Matki. W tym czasie mamy i tatusiowie popijali kawkę, częstowali się pysznym ciastem. Następnie dzieci wręczyły mamom laurki i serduszka, które miały wyrażać głęboką miłość oraz podziękowanie za trud włożony w ich  wychowanie. Uściski i całuski były gorące, jest to zawsze wzruszający moment dla każdej matki. Potem wszyscy razem przy ognisku piekli kiełbaski, które na powietrzu smakowały jeszcze lepiej niż w domu. Gry z piłką pozwoliły wyzwolić zgromadzoną energię, a konkurs z liną, chłopcy, kontra dziewczyny, uszczęśliwił dziewczynki, które wygrały z chłopcami trzy razy pod rząd. Chłopcy nie wyglądali na zadowolonych, ale raz się wygrywa, a raz przegrywa. Uczniowie zadowoleni z tak mile spędzonego czasu z rodzicami wrócili do szkoły.

                                                                                                                              Jolanta Michna

 

 


26 maja Dzień Mamy i Taty w Borzechowie

 

26 maja obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Tego dnia spotkaliśmy się wszyscy w ośrodku wypoczynkowym „Jeziornik” w Borzechowie, aby uczcić ich święto. Z tej okazji klasa 1 a pod czujnym okiem swoich pań przygotowała i zaprezentowała wierszyki i piosenki. Potem uczniowie podarowali drewniane serduszka z napisem „Super mama” i „Super tata” rodzicom. Pomimo tremy, której nie było widać, całe przedstawienie było udane, a rodzice dumni i szczęśliwi z swoich pociech. W dalszej części odbyły się różne konkurencje, takie jak: odgadywanie „czyj to portret” i tu zadaniem rodziców było odszukanie siebie na namalowanym portrecie przez dziecko, „odszukanie swojego dziecka”, czyli rodzic z zasłoniętymi oczami i za pomocą dotyku miał odnaleźć, gdzie siedzi jego dziecko, „rzeźba” – zadaniem dziecka było wymyślić figurę w jakiej miał się znaleźć rodzic, a ostatnią konkurencją był „spacer z balonem”, czyli kto pierwszy dojdzie do mety i komu nie spadnie balon. I wreszcie nadszedł czas na słodkie poczęstunki i kiełbaski upieczone na ognisku. W tym czasie czekała już na dzieci pani animatorka zabaw. Pierwszą zabawą było „Poznajmy się” – każdy z uczestników podawał swoje imię najpierw powoli, a potem coraz szybciej. Następnie animatorka rozłożyła chustę Klanza i dzieci nią falowały, podrzucały piłeczki i na dany kolor przechodziły pod nią. Jedna z ostatnich zabaw to wyścig drużyn. Tu mogły sprawdzić się sprawnościowo i fizycznie. Na koniec bawiliśmy się w dżdżownicę – dzieci kontra dorośli i kto szybciej dojdzie do mety. Po wspólnych zabawach dzieci pełne energii pobiegły na plac zabaw. O godz. 19.00 dzieci i rodzice z uśmiechami wrócili do swoich domów.

Paulina Jankowska

Dorota Augustjańska

 


PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ

 

Zebraną kwotę wpłacono na konto zgodnie z Regulaminem zbiórki.

Wszystkim ofiarodawcom, uczniom, Rodzicom i pracownikom naszej szkoły serdecznie dziękujemy.

 

Dyrekcja Szkoły

 


CYFROWO BEZPIECZNI

 

Jak się chronić i jak bezpiecznie surfować w necie? – odpowiedzi na te pytania starano się przekazać uczniom i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie w ramach projektu „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”.

25 maja br. był obchodzony w lubichowskiej podstawówce jako Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Po zgłoszeniu placówki do projektu, przystąpiliśmy do przygotowań. Parkan ubarwiony został stosownymi plakatami i banerem promującym podjętą inicjatywę. Od rana gościliśmy w szkole Edukatora programu, p. Krystynę Laudańską. Realizację zaplanowanych działań rozpoczęła rozmową z Dyrektor Szkoły. Następnie w sali GOK-u uczniowie klas I – III a potem IV – VI, nauczyciele i inni pracownicy Szkoły poznali główne zagrożenia, jakie z sobą niesie korzystanie z Internetu. Dzieci w skupieniu oglądały krótkie filmiki wzbogacające prelekcję, a także wyśmienicie udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące bezpiecznego zachowania w sieci. Z kolei od godziny 10:00 rozpoczęły się warsztaty z uczniami klas V a, VI a i VI b. Pani Edukator  w ciekawy sposób przeprowadziła każde z 45 minutowych zajęć, a słuchacze bardzo angażowali się w wykonywanie zadań oraz dyskusję wykazując wysoki poziom zrozumienia poruszanych problemów z zakresu kontaktów w sieci z obcymi osobami, naruszania praw autorskich, niewłaściwych dla rozwoju dziecka treści,  nieprawdziwych lub błędnych informacji, cyberprzemocy oraz ergonomii korzystania z urządzeń cyfrowych. Dzień zakończył się spotkaniem p. K.Laudańskiej z wszystkimi nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi.  

Działania zainicjowane w ramach programu „Cyfrowo bezpieczni” będą kontynuowane na początku przyszłego roku szkolnego, kiedy to podczas zebrań z rodzicami nauczyciele przeprowadzą działania edukacyjne o tematyce uwrażliwiającej na konieczność zapewnienia bezpiecznego korzystania z Internetu jak też możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez różnego rodzaju instytucje.

                                                                                                            Krzysztof Stawicki

   

 


DZIEŃ MATKI W KL. II C

 

24 maja mamy uczniów kl. II c wysłuchały podziękowań i wierszyków za trud włożony w ich wychowanie. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Mamusie obejrzały przygotowaną przez dzieci część artystyczną. Następnie pociechy wręczyły swoim mamom laurki, prezenty i złożyły najserdeczniejsze życzenia. 

Na zakończenie nie zabrakło oczywiście kawy i słodkości przygotowanych dla mam.

                                                                            Aleksandra Kuśnierz

 

 

 

 


WIZYTA UCZNIÓW KLASY VB W POLPHARMIE.

 

22 kwietnia, o godzinie 13.00 uczniowie klasy Vb udali się do Starogardu Gdańskiego, do POLPHARMY, w której odbywał się dzień otwarty. Na początku korzystaliśmy z wielu atrakcji, zajęć i warsztatów z zakresu ekologii, profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia. Między innymi projektowaliśmy własne koszulki oraz torby ekologiczne, za pomocą jazdy na rowerze wytwarzaliśmy prąd, poznaliśmy na czym polega produkcja papieru, mogliśmy sprawdzić, czy potrafimy segregować śmieci, a nawet zagraliśmy mecz w unihokeja. O godzinie 16.00 udaliśmy się do laboratorium analizy chemicznej, gdzie czekali już na nas pracownicy oraz przyszli chemicy: ja - Zuzia Czubek oraz koledzy Piotr i Patryk Pilaccy. Byliśmy świadkami wielu doświadczeń, pokazów oraz eksperymentów chemicznych. Piotr i Patryk udowodnili nam, że da się wytworzyć prąd z ogórków, ja natomiast pokazałam jak można nadmuchać balon za pomocą octu i sody oczyszczonej. Zobaczyliśmy tęczę wytworzoną ze skitelsów – były bardzo pyszne, skaczące jaja, pastę dla słonia oraz tak zwanego „poduszkowca”. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom.
Do Lubichowa wróciliśmy o godzinie 17.30, bogaci w wiedzę, umiejętności oraz z mnóstwem nagród. Wszystkim bardzo się podobało, niektórzy twierdzili nawet, że było niesamowicie.

 

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Pani Sylwii Sas

oraz działowi badań i analizy rozwojowej R&D .

Zuzanna Czubek


Uroczysty apel z okazji majowych świąt

W piątek 28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się świąt: Święta Pracy (1 maja), trzynastej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Święta Flagi (2 maja), jak też dwieście dwudziestej szóstej rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Występujący przypomnieli jak ogromne znaczenie dla naszego narodu miała Konstytucja 3 Maja. Jak do niej doszło i jak wyglądało wprowadzenie jej w życie kraju, umęczonego powstaniami i zaborami. Uwrażliwiono uczniów na potrzebę pamiętania o tych istotnych, historycznych wydarzeniach. W drugiej części apelu uczniowie przedstawili swoim kolegom i koleżankom kilka ważnych informacji dotyczących funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Przypomniano czym jest Unia, jakie są jej główne założenia i cele, jakie ma znaczenie w życiu współczesnych Polaków.

Kolejna część apelu została poświęcona majowemu Świętu Książki. Uczestnicy koła dziennikarskiego w przygotowanym przedstawieniu uwrażliwili na potrzebę czytania i szacunku wobec książki.

Apel zakończyliśmy obchodami Pierwszego Narodowego Czytania Pisma Świętego. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Paulina Filipiak uroczyście odczytała fragment Listu do Galatów. Następnie trójki klasowe odebrały od pani katechetki zapaloną świecę, a od przewodniczącej Pismo Święte z zaznaczonym fragmentem, który odczytano w klasach.

Elżbieta Zgoda

     


TURNIEJ EKOLOGICZNY Z OKAZJI DNIA ZIEMI

 

Dnia 20 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie obchodzony był Dzień Ziemi. Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w organizację i przebieg tego dnia. O dużym zainteresowaniu  uczniów tematyką ochrony środowiska i przyrody świadczy fakt, iż wszystkie klasy IV-VI stanęły do ośmiu konkurencji w zaproponowanym przez organizatora TURNIEJU EKOLOGICZNYM pod hasłem: „Człowiek przyjacielem Ziemi”. Turniej ekologiczny rozpoczął się od  krótkiego apelu, na którym zostały powitane zaproszone panie z Nadleśnictwa Lubichowo - p.Radosława Krysiak i p.Joanna Kaszubowska oraz przedstawiono harmonogram dnia.

Uczniowie rywalizowali na trzech płaszczyznach: wiedzy, sportowej i plastycznej. Zdobyte punkty w poszczególnych konkurencjach  były  sumowane na specjalnej tablicy przez komisję konkursową w skład, której weszły: pani dyrektor Justyna Kacała, pani Radosława Krysiak, pani Joanna Kaszubowska, pani Mirosława Kwaśniewska oraz  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego uczennica Paulina Filipiak. Zawodnicy za poszczególne zadania mogli  zdobyć maksymalnie 5 punków.  Uczniowie klas IV-VI przechodzili przez 8 stanowisk:

Konkurencja I – piosenka ekologiczna

Polegała na zaśpiewaniu 1 zwrotki i refrenu samodzielnie ułożonej piosenki ekologicznej do znanego przeboju piosenki polskiej - tę konkurencje oceniała  pani Joanna Gołąbek i pani Radosława Krysiak

Konkurencja II – reklama produktu ekologicznego.

Uczniowie przedstawiali przygotowaną  reklamę produktu, ubrania, przedmiotu lub opakowania ekologicznego - oceny dokonywała - p. Beata Deptulska-Ambroziak.

Konkurencja III -  "Piramida ekologiczna"

Klasa ustawiała w najkrótszym czasie jak najwyższą piramidę z papieru toaletowego a następnie dobierała odpowiednie napisy do piramidy pokarmowej - oceny dokonywała p. Maria Werra.

Konkurencja IV -  "Woda źródłem życia"

Konkurencja ta polega na tym, aby pięcioosobowa sztafeta w jak najkrótszym czasie przeniosła kubek wody dla spragnionego gościa - oceny dokonywał  p. Michał Pielak.

Konkurencja V – Orientacja na mapie Polski

Każda klasa miała do wyboru jedno z 7 pytań (wybierała losowo). Pytania związane były  z mapą Polski oraz ułożeniem  puzzli (mapa Polski+ sąsiedzi) oceny dokonywała – p. Justyna Adrych i p.Joanna Kaszubowska

Konkurencja VI -  RECYKLING ODPADÓW

Polegała na  prawidłowym  dopasowaniu  kart czasu rozkładu odpadów - oceny dokonywał  p. Jacek Szczech.

Konkurencja VII - Krzyżówka i rebus ekologiczny

Przy tym stanowisku każda klasa miała  za zadanie rozwiązać krzyżówkę ekologiczną –wytłumaczyć hasło krzyżówki i rozwiązać rebus - oceniał te konkurencje p.Krzysztof Stawicki.

Konkurencja VIII - konkurs plastyczny pt. "Człowiek przyjacielem Ziemi"-

Po dwie osoby z każdej klasy przez cały czas trwania turnieju (45 minut) rysowały plakat "Człowiek – przyjacielem  Ziemi"(technika dowolna) oceny prac  dokonywał  pan Igor Podsiadło.

Ponadto każda klasa od dwóch miesięcy zbierała baterie. Ich ilość również została przeliczona na punkty i dodana do ogólnej klasyfikacji.

W rywalizacji końcowej :

 • I miejsce zajęła klasa VIb

 • II miejsce klasa IVb

 • III miejsce klasa VIa

 

Oto jak przedstawiała się całkowita punktacja wszystkich klas biorących udział w turnieju.

PUNKTACJA

 

Zaprezentowane zdjęcia z całego Dnia Ziemi  wykonywała  pani Mirosława Kwaśniewska.

Po odbytym turnieju wychowawcy klas wraz z uczniami klas IV-VI udali się na porządkowanie wyznaczonych terenów. Tam uczniowie w specjalnych jednorazowych rękawiczkach zbierali  z kilku ulic odpady-śmieci do specjalnych worków.

Na zakończenie konkursu  wszystkim gospodarzom klas IV-VI  wręczono symboliczny proporczyk, kwiat doniczkowy oraz dyplom. Nagrody zostały ufundowane przez dyrekcję Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie - za co składamy gorące podziękowania.

Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w ochronie środowiska przyrodniczego. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania. Ważne jest to, żeby tę wiedzę z turnieju uczniowie  wykorzystywali w praktyce, w codziennym życiu.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom zaangażowanym w tym dniu. Dzięki Wam uczniowie na długo zapamiętają , że Dzień Ziemi można uczcić w taki sposób.  

                Organizator turnieju: Iwona Lassota


DZIEŃ ZIEMI W KLASACH I-III

 

„Szanujmy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną...”

 

20 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi.

Celem tej akcji było prezentowanie aktywnej postawy wobec ochrony środowiska i promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, w tym przede wszystkim segregacji śmieci.

W „małej szkole” odbył się krótki apel pod hasłem: „Szanujmy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną...”.

Uczniowie klas I-III w tym dniu ubrani byli w kolory ziemi i z zaciekawieniem słuchali swojej koleżanki oraz kolegi z klasy III b, którzy postanowili przybliżyć wszystkim ideę tej szczególnej akcji. Następnie wychowawcy młodszych klas przeczytali swoim uczniom list od Ziemi zastanawiając się, w jaki sposób można Jej pomóc? Odpowiedzi były różne, niemniej za najbardziej   potrzebną uznano segregację śmieci. W związku z tym, wszyscy przypomnieli sobie jak wyglądają pojemniki służące do segregacji śmieci, jakie mają kolory i co należy do takich pojemników wrzucać... Resztę zajęć zajęło uczniom rozwiązywanie krzyżówki związanej z ochroną środowiska, interpretacja wiersza Doroty Rozwens pt. „Tak wiele nie trzeba” oraz praca plastyczna odnosząca się do tematyki obchodów Dnia Ziemi. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Miejmy nadzieję, że uroczyste przeżywanie takiego dnia zaowocuje większą świadomością ekologiczną wśród uczniów...

 

Wspólnie zadbajmy o naszą PLANETĘ ZIEMIĘ!

Justyna Sobolewska

Justyna Szarmach

 


SPOTKANIE AUTORSKIE z p. JANUSZEM STACHULSKIM

autorem książki „Lubichowo jakiego nie znacie”

 

12 kwietnia br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie odbyło się spotkanie z autorem promującym książkę pt. „Lubichowo jakiego nie znacie”. W spotkaniu udział również brali uczniowie naszej szkoły.

W książce opisującej dzieje Lubichowa  można również poczytać o historii naszej szkoły.

J. Kacała


Wielkanocne warsztaty w klasie I a

Dnia 03 kwietnia 2017r. odbyło się spotkanie warsztatowe w klasie Ia. Pani Wioletta Cejer i wychowawczyni klasy opowiedziały dzieciom, jak można wykonać ozdoby, które upiększą nam pomieszczenia w okresie Świąt Wielkanocnych.

Uczniowie klasy Ia mieli okazję do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności poprzez wspólne działanie, które urozmaiciły zajęcia szkolne. Podczas tych warsztatów dzieci przygotowały tradycyjne ozdoby, pisanki i zajączki. Obecnie prace ozdabiają klasę, ale na święta zabiorą je ze sobą do domu.

Uczniom bardzo się podobały warsztaty.

Dorota Augustjańska


KLASA IIA I IIB NA SPOTKANIU AUTORSKIM DLA DZIECI...

 

3 kwietnia klasa IIa i IIb uczestniczyła w spotkaniu z autorką książek dla dzieci – panią Marleną Popławską - Marek, która z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego z przygotowaniem do terapii psychologicznej. Kilka lat pracowała w biurze podróży. Na co dzień łączy swoje dwie pasje, jakimi są podróże oraz pisanie wierszy, opowiadań i książek. Kieruje się w życiu zasadą, że realizacji pomysłów i planów lepiej nie odkładać na później, dlatego teraz, a nie później, pojawiła się jej pierwsza książka pt. „Wyprawa na maksa”...

Książka ta spotyka się z dużym entuzjazmem dzieci, co jest niezwykłym zjawiskiem w czasach tabletów, telefonów i internetu. Wzbudza zainteresowanie wśród chłopców i dziewczynek. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8-13 lat.

Spotkanie z p. Marleną miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubichowie i przebiegało w miłej atmosferze. Autorka przekazała dzieciom cenne informacje na temat krajów, w których główny bohater książki przeżywa fascynujące przygody. W związku z tym „przeniosła się” wraz z uczniami do Brazylii, Islandii, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Szwecji i wielu innych zakątków na kuli ziemskiej. Położenia tych  miejsc dzieci pokazywały na globusie.  Pytania, jakie zadawała drugoklasistom miały związek z treścią książki, której fragmenty zostały wcześniej  przez nią przeczytane i prowadziły do wniosku, iż rodzeństwo i rodzina to wielka życiowa wartość…

 

Justyna Sobolewska

Maria Łojewska


 

WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE II B

 

31 marca klasa IIb uczestniczyła w klasowych warsztatach wielkanocnych, podczas których wykonywała różne ozdoby domu związane z nadchodzącymi świętami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się styropianowe jajka. Dzieci ozdabiały je na różne sposoby. Obecnie prace te stanowią dekorację klasowego parapetu. Niedługo zaś uczniowie zabiorą  je do swoich domów…

 

Justyna Sobolewska

 
 

DZIEŃ MATEMATYKI W NASZEJ SZKOLE

 

Dziś w naszej szkole
„Matma” króluje.
Mamy już wiosnę
Każdy to czuje.

30 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki. Święto "królowej nauk" od kilku lat gości w kalendarzu imprez i uroczystości naszej szkoły, a w tym roku zgłosiliśmy lubichowską podstawówkę do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki organizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Dla uczniów klas IV - VI szkolny teatrzyk Iskierki oraz Samorząd Uczniowski przygotowali apel. Przewodnicząca SU, Paulina Filipiak, przedstawiła kilka informacji na temat organizowania dnia matematyki. Natomiast teatrzyk Iskierki zaprezentował przedstawienie "Sąd nad matematyką". Oskarżono matematykę o utrudnianie życia w dzisiejszych czasach. W rozprawie sądowej uczestniczyli wszyscy obecni. Wykorzystano wypowiedzi dyrekcji, nauczycieli i uczniów na temat: Czy matematyka jest potrzebna w życiu codziennym?, które zebrali członkowie Akademii Kreatywności, zajęć organizowanych w ramach projektu "Na skrzydłach wiedzy". Z relacji powstał krótki filmik - reportaż, który zaprezentowano w przerwie obrad sądu. Na podstawie opinii przedstawionych w reportażu, zeznań świadków sędzia wydał wyrok, który brzmiał: matematyka jest niewinna i jest w życiu niezbędna. Od tej pory wszyscy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie są zobligowani do systematycznego pokonywania trudów podczas nauki matematyki i osiągania jak najlepszych wyników.

Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki.  W naszej szkole czwartoklasiści na lekcjach matematyki z radością wzięli udział w rozgrywkach grupowych, które polegały na rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Zabawie przyświecało hasło "Pieniądze to nie wszystko". Gra bardzo wciągnęła uczniów, żałowali tylko, że lekcja matematyki jest taka krótka:) Przekonali się po raz kolejny, że matematyka może być przyjemna i dawać radość.

M. Kwaśniewska

 

Samorząd Uczniowski oraz teatrzyk Iskierki serdecznie dziękują
Kierownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie
Panu Franciszkowi Lewickiemu
za pomoc w zorganizowaniu apelu.

 


UCZNIOWIE KLAS SZÓSTYCH Z WIZYTĄ W URZĘDZIE GMINY

Dnia 28 marca oraz 31 marca br. uczniowie kl. VI a i VI b udali się na lekcji historii i społeczeństwa do Urzędu Gminy w Lubichowie, aby na „żywo” zapoznać się z pracą urzędu jak i też samorządu lokalnego. Były to ciekawe zajęcia, ponieważ wbogaciły wiedzę przyszłych pełnoletnich obywateli naszego kraju, a może też przyszłościowego pracownika urzędu, Radnego Gminy, a może i Wójta Gminy...

 

W tym miejscu uczniowie klas szóstych serdecznie dziękują Sekretarzowi Gminy
p. Witoldowi Sykuterze za oprowadzenie po urzędzie jak i też za wzbogacenie wiedzy na temat działalności samorządu terytorialnego
. 

J. KacałaSpektakl „Pchła Szachrajka” dla klas pierwszych

Oto bajka, której bohaterką jest niezwykła „Pchła Szachrajka”. Niby malutka, prawie niewidoczna, ale – jak to z pchłami bywa – dokuczliwa, psotna, wszędobylska, piekielnie sprytna i na domiar złego niesłychanie pomysłowa.

21 marca 2017r. klasy pierwsze obejrzały spektakl przedstawiający barwną opowieść o zdumiewających psotach i gałgaństwach „Pchły Szachrajki”. Samo przedstawianie teatralne było utrzymane atmosferze komediowo – kabaretowej, pełne słownego i sytuacyjnego humoru. Najmłodsi widzowie mogli wziąć czynny udział w inscenizacji i bezpośrednio wpłynąć na rozwój wydarzeń scenicznych. Barwne widowisko bardzo spodobało się dzieciom.

Dorota AugustjańskaPOWITANIE WIOSNY

 

Dnia 20 marca w pierwszym dniu astronomicznej wiosny uczniowie klas II C i II  udali się nad rzekę Wdę,  do Młynek by wspólnie „Powitać Wiosnę”.

Jak co roku uczniowie przygotowali kukły ze słomy, które wspólnie wrzucili do wody.

Tym akcentem pożegnali zimę, a  powitali wiosnę.

„Marzanno marzanno,

ty zimowa panno

w wodę cię wrzucamy,

bo wiosnę witamy”.

Aleksandra Kuśnierz

 


PROJEKT „Na skrzydłach wiedzy” – zajęcia informatyczne

 

W ramach projektu grupa 8 uczniów (przeważnie z klas IV) uczęszcza w każdy wtorek na dodatkowe zajęcia informatyczne. Podstawowym założeniem programu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia poprzez umiejętności poszukiwania, porządkowania i  wykorzystania informacji  z różnych źródeł oraz skutecznego rozwiązywania problemów. Ponadto zajęcia umożliwiają poznanie różnych sposobów wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnej w nauce i życiu codziennym. Uczestnicy korzystają z nowych komputerów (laptopów), w które wyposażono szkolną pracownię komputerową. W ramach tematyki programu uczniowie tworzyli tabele i uzupełniali je informacjami tekstowymi i graficznymi wyszukanymi w Internecie pod wspólnym tytułem „10 naj…”. Poniżej zamieszczono prace. Miłej lektury!

                                                                                                          Krzysztof Stawicki

Moritz Miłosz

Myszewska Emilia

Ostrowski Tomasz

Prabucki Maciej

Rożek Tadeusz

Rzoska KarolSzkolna wystawa, pt.: „KTÓRYŚ ZA NAS CIERPIAŁ RANY”

 

Trzeci tydzień Wielkiego Postu mamy już prawie za sobą, nadszedł zatem najwyższy czas,  aby zaprezentować nasz uczniowski wysiłek, ukryty w pięknie i starannie wykonanych pracach, ilustrujących stacje Drogi Krzyżowej.

Wystawa „Któryś za nas cierpiał rany” już trzeci raz eksponowana jest w holu głównym naszej szkoły, aby swą treścią wpisać się w okres liturgiczny, jaki właśnie przeżywamy. Oryginalne wykonania naszych uczniów kryją bowiem w sobie głęboką treść, jaką niesie z sobą nauka Chrystusowego krzyża, którą nasi uczniowie znają doskonale:

 1. Kamil Dubiela w pierwszej stacji uświadamia nam, iż każdy może zostać niewinnie oskarżony, a ważnym jest pokora w naszych sercach…

 2. Kamil Brylowski w drugiej stacji przypomina nam, iż każdy dzielnie powinien nieść swój krzyż, swe mała i duże troski i cierpienia…

 3. Karol Glanert, Julia Birna i Dominika Sulewska w stacjach: trzeciej, siódmej i dziewiątej uczą nas, iż z każdego upadku można powstać, każde złe przyzwyczajenie – przezwyciężyć…

 4. Patryk Pilacki w stacji czwartej ukazuje najpiękniejszą miłość, jaka rodzi się między ludźmi – miłość matczyną…

 5. Borys Warlikowski w stacji piątej namawia nas do pomocy każdemu napotkanemu człowiekowi, nawet temu, który nie jest naszym przyjacielem…

 6. Małgosia Toczek w szóstej stacji wskazuje na potrzebę miłosierdzia wobec cierpiących, każdy bowiem, ma nieść w sercu wizerunek z białej chusty Weroniki…

 7. Dominik Fetke w ósmej ilustracji przypomina nam, abyśmy umieli dostrzec swoje przewinienia względem innych i umieli nad nimi zapłakać, skruszyć swe serce…

 8. Szymon Uznański w stacji dziesiątej ostrzega, abyśmy uświęcali swoją cielesność…

 9. Piotr Pilacki w jedenastej stacji pragnie nam pokazać, iż każde nasze wyrządzone zło, to ból samego Stwórcy!

 10. Wiktoria Doering poprzez szkic stacji dwunastej ukazuje wielką i odwieczną miłość Boga, do każdego z nas, miłość po samą śmierć …

 11. Maciej Mokwa w trzynastej stacji zachęca nas, abyśmy i my stanęli pod krzyżem Jezusa, ucząc się od Niego prawdziwej miłości…

 12. Wiktoria Gort w ostatniej stacji wskazuje, iż życie doczesne każdego z nas kończy się w tym samym miejscu, gdzie zaczyna się życie wieczne w radości nieba!

Dziękując uczniom za piękne interpretacje wszystkich stacji męki naszego Pana, ufam iż każdy odnajdzie w nich własne przesłanie na Wielki Post Anno Domini 2017!

Małgorzata Zaborowska

 

   


Spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk

1 marca bieżącego roku klasy drugie: 2c i 2d oraz klasy trzecie: 3a, 3b, 3c i 3d udały się w trzech turach do Gminnej Biblioteki na spotkanie z pisarką - panią Elżbietą Bednarczyk.

Na początku pani Elżbieta przeczytała nam kilka swoich bajek oraz wygłosiła z pamięci bajkę pt. „Kłótnia w Tornistrze”, następnie rozmawiała z dziećmi na temat przesłań i morałów, jakie z nich płyną. Podkreślała, że pisząc bajki dla dzieci, stara się, aby każda z nich uczyła młodych czytelników czegoś wartościowego. Na przykład „Kłótnia w tornistrze” uczy, że należy szanować przedmioty, których używamy, albo morały płynące z innych bajek tego by, nie okłamywać rodziców ani być chciwym.

Podczas spotkania pani Elżbieta chętnie opowiadała o Australii, gdyż jest obywatelką tego kraju. Opowiadała miedzy innymi o przyrodzie, zwierzętach, klimacie, sposobach spędzania wolnego czasu i relacjach międzyludzkich. Swoje opowieści podpierała pokazem slajdów, a dzieci miały możliwość zadawania dodatkowych pytań. 

Mimo, że spotkanie trwało 1,5 godziny, czas przeleciał bardzo szybko. Dzieci z uwagą słuchały wierszy oraz opowieści pani Bednarczyk. Była to niesamowita lekcja,  spotkać się z autorką wielu polskich bajek, która oczarowała dzieci niesamowitą energią oraz bogatym doświadczeniem życiowym.

Na koniec tego miłego spotkania,  ustawiła się długa kolejka uczniów, którzy chętnie kupowali książkę pt. „Kłótnia w tornistrze” z piękna imienną dedykacją od pani Elżbiety Bednarczyk.

                                                                                                                                                                       Barbara Łojewska

 

 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

W 2011 r. dzień 01 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W tym dniu uczniowie naszej szkoły wraz z pracownikami upamiętnili minutą ciszy ofiary systemu komunistycznego; wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod tablicą pamiątkową zapalili symboliczną świecę.

J. Kacała

  


Sprawozdanie z przeprowadzenia zajęć w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

 

W dniach 22.02.2017 r. – 27.02.2017 r. w naszej szkole trwał Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W klasach IV-VI na godzinach do dyspozycji wychowawcy klasy odbyły się pogadanki prowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego, które dotyczyły Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Mówiono o tym, czym jest przemoc, jakie są rodzaje przemocy, radzeniu sobie w sytuacjach trudnych. Podczas zajęć zwracano uwagę na ochronę, tych którzy przemocy doświadczają, co można zrobić, aby sobie pomóc, jak radzić sobie z wszelkimi rodzajami przemocy oraz jak jej unikać. W czasie trwania zajęć uczniowie angażowali się oraz byli zainteresowani tematyką pomocy osobom pokrzywdzonym. Częste pytania do prowadzących, wyjaśnianie niejasności związanej z przemocą pozwoliły  jednoznacznie spojrzeć na zjawisko przemocy. Podczas spotkania z pedagogiem i psychologiem mówiono również o zakazie wchodzenia na zbiorniki wodne. Po raz kolejny przypomniano uczniom, że  w sytuacji tak zmiennej aury pogodowej nie wolno wchodzić na lód, ponieważ może to skończyć się tragedią. Również uczulano uczniów na kontakty z osobami nieznajomymi i jak należy zachować się podczas, kiedy osoba nieznajoma poprosi o wejście do samochodu lub poczęstuje czymś słodkim. W jaki sposób zachować asertywność i odmówić przyjęcia poczęstunku oraz wejścia do samochodu. Zajęcia trwały jedną godzinę lekcyjną.

                                                                             Prowadzący:

                                         Dominika Doring-Kaszubowska – psycholog

                                          Jacek Szczech- pedagog szkolny


bal karnawałowy dla uczniów klas I-III

Karnawał to okres zimowych balów, tańców  i zabaw. W Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowano bal karnawałowy dla uczniów klas I-III, który odbył się dnia 14 lutego br. w „Walentynki”. Karnawałowe szaleństwo rozpoczęło się z samego rana, a dzieci  przez dwie godziny lekcyjne oddawały się tańcom i zabawom. Uczniowie poprzebierani w kolorowe stroje uczestniczyli w programie karnawałowym, który prowadziła grupa animatorów „Duo-Paulo”. Były nie tylko tańce, ale także sztuczki magiczne, „bitwa gradowa”, wesoły pociąg i wiele innych atrakcji oraz na koniec wybór Króla i Królowej balu. Dzieci wykorzystały maksymalnie czas trwającego karnawału bawiąc się do samego końca imprezy. Teraz czas na odliczanie dni do „Tłustego Czwartku”…

Elwira Kamińska

   


Uroczystość Dnia Babci i Dnia Dziadka w klasach 3 c i 3 d

 

Dnia 4 lutego br. uczniowie klas 3 c i 3 d zaprosili do sali Gminnego Ośrodku Kultury w Lubichowie wyjątkowych gości – Babcie i Dziadków. Kiedy mili goście zajęli miejsca przy stołach i popijali aromatyczną kawę, wnukowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który miał być wyrazem ich miłości do Babć i Dziadków. Występ zakończono głośnym odśpiewaniem życzeń oraz świątecznym tortem, którym wnukowie poczęstowali przybyłych gości. Ponadto, by wywołać na twarzach dziadków jeszcze większe uśmiechy uczniowie przedstawili program rozrywkowy obfitujący w wiersze, piosenki i skecze. Milusińscy wręczyli swoim Babciom i Dziadkom upominki – własnoręcznie wykonane świeczki. Następnie uczniowie klasy 3 c wykazali się talentem aktorskim wystawiając sztuki o zabarwieniu humorystycznym pt.: „Królewna Śmieszka” oraz „Kopciuszek”, natomiast uczniowie klasy 3 d zaprezentowali skecz pt.: „Cztery babcie”. Występy wprawiły Seniorów w wesoły nastrój więc wnuczęta porwały Babcie i Dziadków od stołu do wspólnej zabawy, aby wykorzystać trwający karnawał. Zabawę dodatkowo rozkręcił Karnawałowy Ufoludek porywający ludzi do tańca. Były również konkursy. Najwięcej emocji wywołał konkurs, w którym do rywalizacji stanęło czterech dziadków, którzy ze sportowym zacięciem walczyli o nagrodę. Spotkanie przebiegło przemiłej atmosferze i było niebywałą okazją do zacieśniania więzi rodzinnych….

 

Pragniemy serdecznie podziękować mamom zaangażowanym w organizację i przebieg imprezy – za domowe wypieki, obsługę gości i pomoc w porządkowaniu sali. 

Dziękujemy również p. Franciszkowi Lewickiemu – kierownikowi GOK – za udostępnienie sali na próby oraz uroczystość, za pomoc w przygotowaniach oraz współpracę podczas uroczystości i obsługę nagłośnienia.

Elwira Kamińska

 

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE IIA I IIB

 

Dnia 06.02.2017 r. o godzinie 10.00 w sali GOK-u w Lubichowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w klasie IIa i IIb. Zaproszeni Dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa IIb, która  przedstawiła inscenizację wiersza Agnieszki Frączek pt. „Proszę państwa, oto Rok!” i zaśpiewała piosenkę zatytułowaną „Biały walczyk” . Wspaniałymi aktorami okazali się również uczniowie z kl. IIa, którzy  zaprezentowali przepiękny montaż słowno – muzyczny, zaczynający się od wzruszających wierszy: „Moja babcia” i „Mój dziadek”...

Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. Wszyscy uczniowie zostali wynagrodzeni gromkimi brawami...

W drugiej części uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani laurkami i prezencikami a także słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców uczniów z klasy IIa i IIb.

Dopełnieniem spotkania była zabawa przy muzyce, w której goście bardzo chętnie brali udział, co widać na załączonych zdjęciach...

Frekwencja była wspaniała. Przybyło dużo gości. Dziękujemy Im za to!

Gorące słowa podziękowania należą się również Rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. W szczególny sposób pragniemy podziękować:

p. W. Kędzierskiej, W. Żydek, M. Komor, S. Mokwa, A. Gila, M. Gołuńskiej, D. Mania, J. Tuszyńskiej, D. Suwalskiej,
J. Chabowskiej, A. Szyca, D. Glaza, K. Borzych, A. Jabłońskiej, R. Czapiewskiej...

Justyna Sobolewska

Maria Łojewska

     

ODWIEDZINY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W WYRĘBACH WIELKICH

Każdego roku, zgodnie z tradycją – już po raz XIX uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą noworoczną do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wyrębach Wielkich. 16 stycznia br. uczniowie wnieśli iskierkę radości w codzienne życie mieszkańców domu pomocy, przedstawiając dla nich jasełka połączone z wizytą św. Mikołaja. Z uśmiechem na twarzy pensjonariusze przyjmowali upominki od Mikołaja, a w dowód wdzięczności śpiewali swoje ulubione kolędy, piosenki.

                                                                                                                               Grażyna Czapiewska

 

 

GMINNY FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

z lubichowską podstawówką

 

15 stycznia 2017 r. po raz XXV zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Swój udział w tej akcji zadeklarowała również nasza Szkoła.

Począwszy od połowy listopada uczniowie oraz nauczyciele i Rodzice zbierali artykuły użytku codziennego, maskotki, ceramikę itp. W czasie Wielkiego Finału w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie uczniowie wspomagani przez nauczycieli z zebranych fantów przygotowali stoisko loterii fantowej z głównymi nagrodami. Cena losu wynosiła 5 zł i każdy los wygrywał. Stoisko to cieszyło się dużą popularnością. Kolejny dochód przeznaczony na WOŚP wpłynął z kawiarenki z domowymi wypiekami przygotowanymi przez Rodziców i przyjaciół szkoły. Można było skosztować ciepłej herbaty i kawy oraz odżywczych soków owocowych. Ponadto wzbogaciliśmy Gminny Finał o przedstawienie teatralne „Dziewczynka z zapałkami” w wykonaniu szkolnego teatrzyku „Iskierki” wspieranego przez szkolny chór, które powstało na podstawie znanej wszystkim baśni Hansa Christiana Andersena.

Swoją cegiełkę dołożyli również nasi sponsorzy lokalni z Lubichowa: Państwo Lukrecja i Jacek Lech, Pani Elżbieta Uznańska (sklep spożywczo-przemysłowy), Pani Dorota Kaczmarek (kwiaciarnia), Pani Ewa Raszeja (firma handlowo-usługowa – Biedronka), Pani Edyta Rezmer (restauracja „Anioł”) oraz Panu Arturowi Doering oraz nauczyciele, rodzice i przyjaciele szkoły.

Zebraliśmy tego popołudnia 2836,10 zł (kawiarenka + loteria), zaś cała gmina  8458,17 zł. Pobiliśmy nasz lokalny rekord.

Obchody zakończyły się około godz. 1930 „Światełkiem do nieba”.

Z głębi serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym

Rodzicom, Sponsorom, Nauczycielom i Uczniom w przygotowanie

Gminnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 

na zakup urządzeń medycznych dla ratowania życia i zdrowia dzieci

na oddziałach ogónopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom

 

Szczególne wyrazy podziękowania składamy:

 Pani Anecie Gibas;

 

aktywowi uczniów:  Z. Czubek (kl.Vb), P. Pilacki (kl.Vb), P. Pilacki(kl.Vb),

A. Mikulski (kl.VIa), M. Warmbier (kl.VIa), P.Pielecka (kl.VIa), P. Filipiak (VIa),
F. Golimowski (VIa),M. Witta (IVb), K. Krysiak (IVb)

 

sztabowi nauczycieli: p. D. Augustjańskiej,
p. M. Kwaśniewskiej, p. I. Lassocie oraz p. G. Kloneckiej-Barret, p. H. Pilackiej,

p. B. Łojewskiej i p. E. Kamińskiej

 

Ponadto serdecznie dziękujemy Rodzicom
za przygotowanie wypieków domowej roboty oraz za składane fanty do loterii

 

Dyrekcja Szkoły 
       

 

Na Grunwald – żywa lekcja historii

 

Dnia 10.01.2017r. w GOK-u w Lubichowie odbyła się żywa lekcja historii dla klas I-III prowadzona przez pana Michała Rychlickiego. Uczniowie poznali zasady pasowania na rycerza, dowiedzieli się w jaki sposób rycerze przygotowywali się do turniejów rycerskich. Odbył się również pokaz turnieju rycerskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz zbroi rycerskich, mieczy. Chętni uczniowie mogli ubrać zbroję i powalczyć mieczem. Dowiedzieli się, że w takich zbrojach rycerze walczyli pod Grunwaldem. Żywa lekcja historii była bardzo ciekawa i pouczająca, wszystkim bardzo podobała się.

 

Ewa Weltrowska

   

 


ORSZAK TRZECH KRÓLI

- stacja II – przy Publicznej Szkole Podstawowej

w Lubichowie

 

„Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie

i przybyliśmy oddać mu pokłon”

(Mt 2,2)

 

Każdego szóstego stycznia, już od trzech lat, na ulicach Lubichowa można spotkać Orszak Trzech Króli organizowany przez parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Lubichowie. W tym roku gościliśmy orszak w progach naszej szkoły, gdzie przygotowaliśmy drugą stację. Nasi uczniowie też zaangażowani byli w przygotowanie pierwszej stacji przy kościele parafialnym.

Oto fotorelacja:

J. Kacała

 


W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować:

- wszystkim uczniom z naszej szkoły, zaangażowanym w stacje orszakowe,

- nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za przygotowanie stacji orszakowych:
p. Małgorzacie Zaborowskiej, p. Grażynie Czapiewskiej,  
p. Barbarze Łojewskiej, p.Joannie Kleina, p. Hannie Pilackiej
oraz p. Robertowi Stemplewskiemu i p. Stanisławowi Kolasce,

 - Rodzicom za pomoc w przygotowaniu II stacji: p. Małgorzacie Gołuńskiej-Michna, p. Mirosławowi Rohde, Państwu Sylwii i Piotrowi Mokwa.

                                                                                                                                             Dyrekcja Szkoły

Wigilia w klasie II d

Dnia 22 grudnia 2016 roku odbyła się klasowa Wigilia, czyli spotkanie przedświąteczne. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście uczniowie z klasy II d otrzymali prezenty, które wywołały uśmiech i radość na twarzach dzieci. Potem wspólnie śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Stół wigilijny w tym roku był zastawiony po brzegi. Wszystkim smakowały przygotowane przez dzieci i rodziców domowe pierogi, ciasta, rogaliki i pierniczki świąteczne. Tak pyszne smakołyki były pretekstem do rozmowy o tradycyjnych potrawach, które powinny znaleźć się na wigilijnym stole.

Dzieciom i rodzicom dziękuję za ogromne zaangażowanie w wspólne przygotowanie spotkania przedświątecznego!

Jolanta Michna


Wigilia klasowa 3 d

22 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 3 d podobnie jak w latach poprzednich wspólnie obchodzili wigilię klasową. Jednak tegoroczna wigilia była wyjątkowa, ponieważ po raz ostatni przygotowana z obecną panią wychowawczynią. Uczniowie z wielkim zapałem pomagali przygotować świąteczny stół i wraz z Rodzicami zadbali, by niczego na nim nie zabrakło. Były domowe wypieki i gorąca herbatka przygotowana przez panią wychowawczynię. Świętowanie rozpoczęto uroczystym podzieleniem się opłatkiem i złożeniem życzeń. Następnie dzieci wzięły udział w przepięknym przedstawieniu świątecznym przygotowanym przez szkolny teatrzyk „Iskierki”, który wprowadził wszystkich świąteczną atmosferę i przypomniał jak ważna jest obecność bliskich osób podczas tych wyjątkowych dni. Po przedstawieniu nastał w końcu długo wyczekiwany moment skosztowania smakołyków znajdujących się na świątecznym wigilijnym stole, m.in.  piernika,  ciasteczek i muffinów. Potem przyszedł czas na opowieści wigilijne i świąteczne karaoke, a na koniec w miłej, świątecznej atmosferze uczniowie rozeszli się do domów, by ponownie spotkać się w szkole już w Nowym 2017 Roku…

Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom uczniów klasy 3 d za pomoc w organizacji klasowej wigilii
 i przygotowanie domowych wypieków.

Elwira Kamińska

     

Wigilia w klasie II C

Już za dwa dni przeżywać będziemy tę jedyną w swoim rodzaju, wyjątkową  Noc Bożego Narodzenia. Ale już dzisiaj w naszej klasie panowała świąteczna atmosfera. Przy nakrytym stole, przy dźwięku kolęd, złożyliśmy sobie życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem. Każdy otrzymał również upominek, za co gorąco dziękujemy rodzicom.

A. Kuśnierz


WIGILIA W KLASIE  II B


22.12.2016r. w klasie IIb odbyła się uroczysta Wigilia. Tego dnia wszyscy uczniowie dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Po wysłuchaniu fragmentu Pisma Świętego dzieci zasiadły przy pięknie nakrytym wigilijnym stole i śpiewały kolędy. Radości i przyjemności nie było końca.

Ten wyjątkowy czas uświetniła wizyta Świętego Mikołaja, który zostawił w klasie duży worek z prezentami...

Składamy podziękowanie Rodzicom za piękne przygotowanie spotkania!

                                                                                                               Justyna Sobolewska

 

Wigilia klasowa w klasie 3a

W świątecznej atmosferze 22 grudnia w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. W udekorowanej świątecznie sali znalazł się stroik świąteczny z ozdobami wykonanymi przez uczniów oraz długi stół nakryty białym obrusem i zastawiony smakołykami. Spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Na początku jak tradycja nakazuje podzieliliśmy się opłatkiem – symbolem pojednania i przebaczenia, następnie udaliśmy się przedstawienie świąteczne pt. „Dziewczynka z zapałkami” przygotowane pod kierunkiem p. Mirosławy Kwaśniewskiej. Po części artystycznej i ciepłych życzeniach od p.Dyrektor  dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły udaliśmy się do naszej klasy.

W czasie naszej nieobecności, pojawił się Gwiazdor, który zostawił wszystkim wspaniałe prezenty, a także dwa listy dla nas.

Były to chwile pełne magii, uroku i radości, gdyż wspólne kolędowanie przy jednym stole były dla mnie osobiście bardzo wzruszające. Z pewnością najbardziej utkwił mi w głowie moment składania życzeń. Kiedy każdy z radością podchodził do każdego….. To bało prawdziwe, szczere i bardzo dojrzałe zachowanie moich trzecioklasistów.

                                                                                                          Barbara Łojewska

   

SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE

Tradycją już jest w naszej szkole, że w ostatnim dniu nauki przed zimową przerwą  świąteczną cała społeczność szkolna gromadzi się na Przedświątecznym Spotkaniu.

W tym roku szkolny teatrzyk ISKIERKI wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali takie spotkanie 22. grudnia w sali GOK-u. Wszystkich zgromadzonych powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Filipiak zapraszając do obejrzenia przedstawienia "Dziewczynka z zapałkami" przygotowanego przez ISKIERKI, którym towarzyszył szkolny chór. Scenariusz powstał na podstawie znanej wszystkim baśni Hansa Christiana Andersena.

Przejęci młodzi aktorzy w zimowo-bajkowej scenerii przedstawili publiczności historię dziewczynki z zapałkami.

Biedną, samotną i zmarzniętą dziewczynkę mijało kilka osób. Po krótkiej wymianie zdań każdy zostawiał ją samą. Nikt nie zainteresował się jej losem oprócz dwójki dzieci, które poprosiły swoich rodziców o pozwolenie na przyprowadzenie zmarzniętej nieznajomej na wieczerzę wigilijną. Uczniowie ukryli w przygotowanej inscenizacji jasne przesłanie: warto się rozejrzeć wokół siebie, aby dostrzec osoby, które potrzebują naszej pomocy, uwagi czy po prostu dobrego słowa i uśmiechu. Przede wszystkim jednak nikt nie powinien czuć się samotnie w tę wyjątkową noc, w noc Bożego Narodzenia.

W przedstawienie wplecione zostały piosenki i  kolędy, które śpiewali nie tylko młodzi aktorzy i chór, ale i publiczność. Na zakończenie spotkania Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Dyrektor złożyli wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia. Dla uczniów klas IV-VI spotkanie zostało przedłużone o klasowe śpiewanie kolęd.

Składamy serdeczne podziękowania

Kierownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie

Panu Franciszkowi Lewickiemu

za pomoc w organizacji spotkania przedświątecznego.

M. Kwaśniewska

   

Warsztaty świąteczne w klasie 3a

Sprawozdania z tego dnia napisały dwie uczennice klasy 3a oto one:

„Dnia 19.12.2016r. odwiedziła nas mama naszej koleżanki Zosi- p. Katarzyna Stemplewska. Pani Kasia przyszła do nas przeprowadzić warsztaty świąteczne, w których wspólnie z nami wykonywała piękne kolorowe świeczki. Potrzebne do tego były nam sylikonowe formy do ciasteczek czy mufinek, stare świeczki, resztki prawdziwych świecowych kredek oraz brokat. Wspólnie z całą klasą i z wychowawczynią zebraliśmy potrzebne rzeczy i zabraliśmy się wszyscy do pracy.

Panie zapaliły palniki i postawiły garnuszki, do którego wkładaliśmy świeczki i świecowe kredki, tak jak każdy chciał w różnych kolorach. W tym samym czasie wyciągaliśmy knoty ze starych świec, gdyż były nam później potrzebne. Następnie po roztopieniu świec i kredek, wlewaliśmy wosk w dane foremki, w których już wystawały konty – wcześniej przygotowane przez panie. Można jeszcze było udekorować je po swojemu np. brokatem – ja tak zrobiłam. Gotowe zalane woskiem formy, odstawiliśmy do wystygnięcia. Po kilku minutach, gdy wosk zastygł wlaliśmy kolejną porcję wosku, ale już w innym kolorze, dzięki temu świeczki były dwu lub trzykolorowe. Gdy wosk zastygł wyciągnęliśmy z foremek rożne kształty pięknych kolorowych świeczek.

Na pamiątkę tych super warsztatów, każdy dostał do domu swoją własnoręcznie zrobioną świeczkę.

Dziękuję w imieniu swoim i całej klasy p. Kasi i naszej wychowawczyni za tak miły dzień”.

                                                                                                                      Wiktoria Ślusarz

 

„19 grudnia w naszej klasie odbyły się warsztaty świąteczne. Zagościła u nas p. Kasia, mama Zosi S., która pokazała nam jak się robi kolorowe i zapachowe świeczki.

Pierwszym krokiem było roztopienie świeczek, następnie zalanie gorącego wosku w silikonowe foremki i ozdabianie brokatem.  Na koniec jak wosk zastygł, wyciągnięcie gotowej świeczki. W zależności od różnego rodzaju foremek wyszły nam przeróżne kształty świeczek.

Bardzo podobały nam się te zajęcia,  a przygotowane świeczki umilać nam będą świąteczny czas.”

                                  Dominika Lipinska

SERDECZNIE DZIĘKUJE PANI KATARZYNIE STEMPLEWSKIEJ

ZA PRZEPROWADZENIE ŚWIĄTECZNYCH WARSZTATÓW I POKAZANIE PRAKTYCZNYCH POMYSŁÓW NA TO, W JAKI SPOSÓB MOŻNA KREATYWNIE SPĘDZAĆ CZAS Z DZIEĆMI

ORAZ PIELĘGNOWAĆ I ROZWIJAĆ SWOJE PASJE.

                                                                                                          Barbara Łojewska

 

warsztaty świąteczne

Czekając na pierwszą gwiazdkę, wszyscy myślimy o świątecznym wystroju. W tym celu uczniowie klasy I b oraz III b, 09 grudnia br. uczestniczyli  w warsztatach świątecznych. W miłej, świątecznej atmosferze, z gościnnym udziałem pani Małgorzaty Połom, odkrywali swoje talenty plastyczne, wykonując różnymi technikami ozdoby choinkowe, kartki świąteczne oraz zabawne figurki bałwanków. 

Justyna Szarmach

   

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W KLASIE II B

 

Uczniowie klasy II b postanowili w tym roku zmienić swoją domową choinkę w prawdziwe artystyczne dzieło, przyozdabiając ją najbardziej fantazyjnymi bombkami.

W tym celu 8 grudnia br. odbyły się warsztaty świąteczne z udziałem p. M. Łukasiewicz – mamy jednej z uczennic.

Dzieci wyszukanymi technikami dekorowały bombki na różne sposoby i wykonywały  świąteczne ozdoby.

Mamy nadzieję, iż w tym roku ubieranie choinki stanie się jeszcze bardziej ekscytujące, gdyż jest to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji...

J.Sobolewska

 


MIKOŁAJKI

6 grudnia to data wyjątkowa dla wszystkich dzieci. Tego dnia milusińscy czekają na prezenty i marzą o spotkaniu z wyjątkowym gościem – Świętym Mikołajem. Również w tym roku udało się to marzenie spełnić. Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie, uczniowie klas I-III wzięli udział w świątecznym programie mikołajkowym. W tym roku, w bajkowej scenerii dzieci powitała Elza z Krainy Lodu wraz ze swoim przyjacielem Skrzatem. Postacie umilały publiczności czas oczekiwania na Świętego Mikołaja, który ku radości wszystkich dzieci się pojawił i obdarował każdego słodyczami, a na koniec zaprosił każdą klasę do wspólnego zdjęcia

Elwira Kamińska

 

 

 


Wizyta leśnika

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły"

                  H. Zdzitowiecka

 

Dnia 01 grudnia 2016 r. dzieci z klasy I a i II a odwiedził pan Zenon Niesiołowski –  pracownik Nadleśnictwa Lubichowo, który poprowadził zajęcia „Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę”. Celem było: zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej, pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Pan Zenon – prywatnie tata naszej Amelki z II a, opowiadał dzieciom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa, jelenia) zamieszkujących las.

Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Leśniczy zainteresował dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach i ptakach wykorzystując różne ilustracje, obrazki. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały ciekawe plansze edukacyjne. W nagrodę od gościa dzieci otrzymały karmę dla ptaków.

 

Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu  za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Maria Łojewska

Dorota Augustjańska

 

 

Spotkanie z policją

 

24 listopada w ramach programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka” oraz „Jesteśmy bezpieczni na drodze” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie uczestniczyli w spotkaniu z asp. Krzysztofem Sobolewskim oraz asp.sztab. Dawidem Piątkowskim – policjantami  pionu kryminalnego Komendy Powiatowej w Starogardzie Gdańskim.

Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas I-III i IV-VI.

Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny oraz o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Policjanci także podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, przypomnieli uczniom znaczenie niektórych znaków drogowych i omówili bezpieczną jazdę na rowerze. Najmłodszym uczniom najbardziej podobała się  prezentacja multimedialna połączona z testem dla dzieci pt. „Bezpieczna droga z radami Spongeboba. Bądź ekspertem jazdy na rowerze. Policja drogowa radzi...” oraz zaprezentowanie przez policjantów w formie ćwiczeń praktycznych niektórych elementów kryminalistyki w policji.

W nagrodę za aktywny udział w spotkaniu dzieci otrzymały opaski odblaskowe.

Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VI. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich i omówienie najczęściej popełnianych czynów karalnych przez nieletnich. Zaprezentowano krótki film zawierający jeden z przykładów dotyczących cyberprzemocy oraz omówiono związane z tym problemem zagadnienia, w tym uświadomiono uczniom niebezpieczeństwa wynikające z użytkowania portali społecznościowych i komunikatorów.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantów…

                                                                                                                  Organizatorzy spotkania:

                                                                                               S. Jach, D. Augustjańska, J. Sobolewska

 


Tradycje andrzejkowe w klasie II D

Dnia 23 listopada 2016 r. w klasie II D wróżka Ola i wróżbita Paweł wypowiedzieli zaklęcia, które brzmiało: „Czary mary, hokus pokus, przenieśmy się w świat magicznych wróżb”. Rzucone zaklęcie zmieniło szkolną klasę w magiczny i fantastyczny świat, w którym uczniowie przebrani byli w bajkowe lub filmowe stroje. W takiej tajemniczej aurze nauczycielka opowiedziała historię andrzejkowych wróżb. Gdy uczniowie dowiedzieli się więcej o andrzejkowej tradycji nic nie stało na przeszkodzie by rozpocząć wróżby i zabawę w grupie. Uczniom podobała się wróżba „Grosik” spełniająca życzenia oraz „Wróżba Cukierkowa”, która odkrywała co spotka ich w przyszłości. Najwięcej śmiechu było przy zabawie „Buty” – kto pierwszy spotka swoją drugą połówkę. Kolejne wróżby takie jak „Rzucanie kości”, „Butelka”, „Zwierzaki i ja” (uczniowie losowali obrazki przedstawiające wizerunki zwierząt, do których przypisana była dana cecha: kotek – miły, papuga – gadatliwy), dostarczyły wielu wrażeń. Przy wszystkich zabawach śmiechu było dużo. Uczniowie
w pogodnym, radosnym nastroju wrócili do swoich domów.

Jolanta Michna

 


Śniadanie daje moc - Stawiam na śniadanie

08 listopada 2016 r.

 

Pierwszy dzwonek już dawno obwieścił rozpoczęcie roku szkolnego. Nadszedł czas nauki, dlatego już pora zacząć rozsądnie jeść! Naszej szkole zależy na promowaniu zdrowia, ponieważ statystyki w Polsce są niepokojące. Problem niedożywienia dotyka aż 130 tysięcy uczniów w naszym kraju, według badania ,,Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków” przeprowadzonego w 2010 r. przez Centrum Badań Opinii Społecznej – co piąty Polak rezygnuje z codziennego jedzenia śniadania, dotyczy to zwłaszcza uczniów (40%). By temu zapobiegać w naszej Publicznej Szkole Podstawowej w klasach I – III, 08 listopada 2016 r. postanowiono zorganizować wspólne drugie śniadanie dla uczniów, ponieważ to podstawa w pracy i w szkole. Układ odpornościowy intensywnie pracuje, by chronić nasz organizm przed wirusami i bakteriami. A jesienią organizm robi to ze ZDWOJONĄ SIŁĄ!

W listopadzie odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem ,,Śniadanie daje moc- Stawiam na śniadanie”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć edukacyjnych i mają siłę do zabawy.

Najważniejsze cele  zajęć edukacyjnych to:

- zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,

- przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia,

- edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestię prawidłowego żywienia dzieci.

Należy podkreślić, że spożywanie wspólnego posiłku, śniadania w szkole przez wszystkich uczniów, może przyczynić się do zmniejszenia zachowań agresywnych. Uczucie głodu, które odczuwa część uczniów przychodzących do szkoły bez śniadania, jest często przyczyną rozdrażnienia, złego humoru i przemocy. 08 listopada uczniowie wraz  z nauczycielami i rodzicami przygotowali pożywne drugie śniadanie. Zapoznali się z dwunastoma poradami dotyczącymi zdrowego odżywiana. Wśród propozycji naszych uczniów znalazły się kanapki z żółtym serem, twarożkiem, wędliną, rzodkiewkami, sałatą, ogórkiem i szczypiorkiem. Uczniowie ze smakiem spożywali również płatki kukurydziane. Były również lekkie sałatki z warzyw: kapusty, marchewki, papryki, ogórka kiszonego. Do picia przygotowano zdrowe mleko prosto od krowy, soki jabłkowe oraz jogurty. Pod koniec zajęć odbył się konkurs klasowy ,,Najzabawniejsza i najzdrowsza kanapka’’.   Odbyły się również warsztaty kulinarne z udziałem klasy II a i II b.
17 listopada 2016 r. uczniowie klasy II a i II b gościli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Smętowie Granicznym. Celem wyjazdu był udział w warsztatach kulinarnych, promujących zdrowe odżywianie pt. „Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy”, w ramach realizacji naszego szkolnego programu „Owoce w szkole”. Dzieci pod czujnym okiem swoich starszych kolegów  i koleżanek uczyły się jak wykonać zdrową i pożywną sałatkę, pastę, kanapki, soki owocowe i warzywne oraz kolorowe ciasteczka. Wspólne „pichcenie” w kuchni sprawiło maluchom niesamowitą radość a przy okazji nauczyły się jak  „wyczarować”  kolorowe i zdrowe dania. Niesamowite zaangażowanie wszystkich uczniów widać po zadowolonych minach.
Po  zajęciach szkolnych uczniowie zapamiętali, że to co jemy każdego dnia, ma istotny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie.

                                                                                                               Jolanta  Michna

     

 


Warsztaty kulinarne z udziałem klasy II a i II b

17 listopada 2016 r. uczniowie klasy II a i II b gościli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Smętowie Granicznym. Celem wyjazdu był udział w warsztatach kulinarnych, promujących zdrowe odżywianie pt. „Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy” , w ramach realizacji naszego szkolnego programu „Owoce w szkole”. Dzieci pod czujnym okiem swoich starszych kolegów i koleżanek uczyły się jak wykonać zdrową i pożywną sałatkę, pastę, kanapki, soki owocowe i warzywne oraz kolorowe ciasteczka. Wspólne „pichcenie” w kuchni sprawiło maluchom niesamowitą radość a przy okazji nauczyły się jak  „wyczarować”  kolorowe i zdrowe dania. Niesamowite zaangażowanie wszystkich uczniów widać na załączonych zdjęciach.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować za zaproszenie na warsztaty i niesamowitą gościnę - Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnej w Smętowie, 

całemu Gronu Pedagogicznemu z Panią Emilią Filarską na czele

oraz przemiłym i sympatycznym uczniom.

Maria Łojewska

Justyna Sobolewska

   

Akademia z okazji Święta Niepodległości 

„123 lat nie mógł znaleźć swojego gniazda …” to motto przewodnie uroczystego apelu, który odbył się 10 listopada 2016 roku w przededniu Święta Niepodległości. W uroczystym apelu uczestniczyli uczniowie klas I - III i IV-VI. Podczas przedstawienia zaprezentowano wiersze i pieśni patriotyczne. Uczniowie z powagą i szacunkiem uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie zaśpiewano hymn narodowy, który uwieńczył szkolne uroczystości.

„Dzisiaj wielka jest rocznica,

jedenasty listopada.

Tym, co zmarli za Ojczyznę

hołd wdzięczności Polska składa ...”

Jacek Szczech

 


SPOTKANIE Z KS. BISKUPEM POMOCNICZYM

DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ WIESŁAWEM ŚMIGLEM

 

Dnia 09 listopada br. w naszej szkole, w ramach wizytacji parafialnej, gościł Pasterz Kościoła Diecezji Pelplińskiej ks. Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel. Spotkał się ze społecznością naszej szkoły oraz uczestniczył w katechezie w kl. Vc.

J. Kacała

   


Szkolny projekt „Holy Wins – Święty zwycięża. Błogosławieni miłosierni.”

 

Już trzeci raz w naszej społeczności szkolnej realizowaliśmy projekt „Holy Wins – Święty zwycięża”, który w tym roku został rozszerzony o hasło: „Błogosławieni miłosierni”. Tytuł ten, oczywiście ma związek z kończącym się już niebawem „Rokiem Miłosierdzia”.

Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu, w którym zainspirowani życiem swoich świętych patronów, mogli przedstawić własne rozumienie oraz zachętę do wypełniania uczynków miłosierdzia. Owo zadanie miało na celu nie tylko wpisanie się w obchody Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także uświadomienie najmłodszym, że świętość nie jest zarezerwowana dla „wybranych”, a każdego z nas.  Poprzez wykonane prace uczniowie doskonale potwierdzili, że znają i wypełniają uczynki miłosierdzia w swoim młodzieńczym życiu, wiedzą cóż to znaczy dzielić się, pocieszać, krzywdy znosić, urazy darować i modlić się za żywych  i umarłych.

Zapał i chęć niesienia dobra i pomocy bliźnim miała odzwierciedlenie w ilości prac, bowiem do końca października wpłynęły aż 64 plakaty, wykonane z wielkim kunsztem i dbałością, czasami indywidualnie, czasami grupowo. Uczniowski trud został wynagrodzony poprzez bardzo dobre i celujące oceny z religii oraz wystawę, która od 7 listopada zdobi korytarze naszej szkoły, przypominając nam wszystkim, nasze pierwszorzędne zadanie – bycia miłosiernym.

Dziękuję wszystkim uczniom za prace, z których także my dorośli możemy czerpać naukę, jak w najprostszy, dziecięcy sposób być miłosiernym na co dzień.

                                       Małgorzata Zaborowska

        

  

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 

Pamiętamy…

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego…”

/ks. Jan Twardowski/                 Klasa IIa i IIb na spotkaniu z autorką książek dla dzieci...

 

Dnia 21 października 2016r. w Bibliotece Publicznej Gminy Lubichowo odbyło się spotkanie autorskie z panią Wiolettą Piasecką. Pisarka jest osobą niezwykłą i czarującą. Poza pisaniem książek, zajmuje się także pisaniem sztuk teatralnych dla dzieci, które wystawiane są nawet w Paryżu. Mieszka w Elblągu, ukończyła Wydział Historyczno- Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego (specjalizacja z zakresu literatury dla dzieci).

Na spotkanie przybyli zaproszeni przez panią kierownik biblioteki uczniowie klasy IIa i IIb wraz z wychowawczyniami.

Pani Wioletta znakomicie wprowadziła wszystkich uczestników w bajkową atmosferę. Przygotowała bowiem wróżby, z których dzieci mogły wywróżyć sobie przyszłość oraz kukiełki, dzięki którym uczniowie przedstawili teatrzyk lalkowy.

Autorka pochwaliła się także swoją pasją do piłki nożnej. Ten temat ze szczególną aprobatą został przyjęty przez chłopców, którzy bardzo aktywnie i emocjonalnie uczestniczyli w rozmowie.

Przeprowadzony został również konkurs poprawnej polszczyzny polegający na wymówieniu trudnych „łamańców językowych” (np. Jola lojalna, poczciwy poczmistrz z Tczewa).

Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z panią Wiolettą.

Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci są najlepszym dowodem na to, że takie spotkania są niezwykle potrzebne. Pozwalają zaszczepić w najmłodszych miłość do książek...

Bardzo gorąco polecamy pozycje książkowe pani Wioletty Piaseckiej takie jak:

„Zaczarowana kraina bajek”, „W poszukiwaniu szczęścia”, „Zaczarowane bąbelki”,

„Bajka na dobranoc”, „Dwie Małgosie”, „Bajka o królewnie”, „Sześć życzeń Natalki”, „Dawno temu” i inne...

 

Szczególne słowa podziękowania należą się pani Hannie Demskiej (kierownik biblioteki)

za zaproszenie nas na tak niezwykle ciekawe i wypełnione emocjami spotkanie autorskie

z pisarką książek dla dzieci.

Justyna Sobolewska

Maria Łojewska

   

 


Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej.

 

Dnia 14 X 2016 roku o godz. 900 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubichowie spotkali się uczniowie klas pierwszych ich Rodzice, Pani Dyrektor, Wicedyrektor, wychowawcy i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z opiekunem.

Celem tego spotkania było uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie.

Po przywitaniu uczniowie przedstawili przygotowany przez siebie program słowno-muzyczny. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i ochrony środowiska.

Po pierwszakach przemówiła Pani Dyrektor, życząc uczniom dużo radości, przyjaźni i samych sukcesów.

W podniosłej atmosferze uczniowie ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Pasowania na ucznia szkoły dokonała Pani Dyrektor, dotykając piórem ramion pierwszoklasistów i wypowiadając słowa ,,Pasuję Ciebie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie”.

Po pasowaniu pani dyrektor Justyna Kacała i wicedyrektor Sebastian Jach obdarowali uczniów pamiątkowymi dyplomami i upominkami.

Wiela radości sprawiły uczniom kolorowe ,,rogi obfitości” przygotowane przez Rodziców. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, dzieci udały się z rodzicami do domów.

BARDZO DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA POMOC W PRZYGOTOWANIU UROCZYSTOŚCI.

                                                                                                  Dorota Augustjańska

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Są chwile, które w pamięci zostają, choć czas szybko mija, one nie mijają…”

 

Pod takim hasłem 13 października br. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się  w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie uroczysta akademia.

Otwarcia akademii dokonali przedstawiciele klas piątych, którzy powitali zebranych. Wśród zaproszonych gości obecni byli: ks. Prałat – Jan Kulaso proboszcz parafii w Lubichowie, Wójt Gminy Lubichowo – p. Sławomir Bieliński, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Dorota Kaczmarek, Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie – Pan Franciszek Lewicki, emeryci i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie.

Ks. Prałat Jan Kulas, Pan Wójt Gminy Lubichowo Sławomir Bieliński, Pani Przewodnicząca -  Dorota Kaczmarek oraz Dyrektor Szkoły – Justyna Kacała podziękowali wszystkim za trud codziennej pracy edukacyjnej i wychowawczej oraz złożyli wszystkim pracownikom i emerytom szkoły życzenia. W ten dzień zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków oraz budowanie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia i kreowanie wizerunku szkoły.

Nagrodę Wójta Gminy Lubichowo otrzymała p. Grażyna Czapiewska, p. Iwona Lassota oraz Dyrektor Szkoły.

Dyrektor Szkoły przyznała nagrody następującym pracownikom szkoły: p. Justynie Adrych, p. Beacie Deptulskiej-Ambroziak, p. Sebastianowi Jach, p. Pawłowi Jagodzińskiemu, p. Elwirze Kamińskiej,  p. Mirosławie Kwaśniewskiej, p. Małgorzacie Legawiec, p. Jolancie Michna, p. Hannie Pilackiej, p. Ewie Weltrowskiej oraz p. Dorocie Głodnej, p. Barbarze Laskowskiej, p. Krystynie Ostrowskiej i p. Stanisławowi Alfut.

Tego dnia wszyscy pracownicy czynni oraz emeryci otrzymali okazjonalne upominki.
W tym samym dniu w Dworze Artusa w Gdańsku p. Grażyna Czapiewska i p. Iwona Lassota otrzymały Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Na zakończenie akademii uczniowie w krótkiej inscenizacji zaprosili wszystkich obecnych do zdrowego odżywiania w ramach kolejnego przedsięwzięcia „Dzień Jabłka” w naszej szkole.

Składamy serdeczne podziękowanie za przygotowanie akademii

z okazji Dnia Edukacji Narodowej:

p.Beacie Deptulskiej-Ambroziak, p.Barbarze Łojewskiej, p.Iwonie Lassocie,
p.Elwirze Kamińskiej, p.Jolancie Michna, p.Marii Werra, p.Mirosławie Kwaśniewskiej, p.Grażynie Kloneckiej-Barrett, p.Pawłowi Jagodzińskiemu, p.Irenie Guzińskiej, p.Dorocie Glodnej, p.Krystynie Muszyńskiej, p.Anecie Chyrek, p.Stanisławowi Kolasce
 oraz p.Franciszkowi Lewickiemu i zaangażowanym Rodzicom naszej szkoły.

Justyna Kacała

   

13 października - Dzień Jabłka

 

W dniu 13 października 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie odbył się „Dzień Jabłka”. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom, jak ważne jest jedzenie jabłek dla zdrowia człowieka, dzieci poznawały walory smakowe i odżywcze jabłek, włączając je do swoich posiłków w szkole, ponadto podkreślano  rolę, jaką odgrywają drzewa owocowe w wiejskim krajobrazie.

W tym dniu  na  dolnym korytarzu  naszej szkoły została przedstawiona  wystawa pt. „Jabłka w sadzie”-  umieszczono na tablicy  prace  plastyczne uczniów kl. I-III w różnorodnych technikach. Starsi uczniowie kl. IV-VI wykonali  formy przestrzenne jabłka, które również wyeksponowano na dolnym korytarzu. Wystawę  tę mogli podziwiać zarówno uczniowie, pracownicy naszej szkoły jak i ich rodzice.
Na wszystkich drzwiach  sal  lekcyjnych zawieszono  projekty uczniowskie "Jabłko - mój ulubiony owoc" .
Dodatkową atrakcją był strój. W tym dniu uczniowie ubrani byli w kolory jabłek:

 • czerwony,

 • zielony

 • i żółty.

 

Już przed lekcjami  dzieci z klasy IVb w strojach „jabłuszka” - częstowali  uczniów i pracowników szkoły pysznymi jabłkami.

Na apelu szkolnym koło przyrodnicze omówiło krótki zarys jabłka, przedstawili piosenki ludowe  i wiersze  o jabłkach, ponadto każda klasa losowała odmianę jabłek, którą zawieszała na drzwi swojej sali lekcyjnej. Każdy uczeń  w tym dniu miał  określony przypięty emblemat odmiany jabłek.

W czasie zajęć lekcyjnych  uczniowie układali hasła dotyczące spożywania jabłek, rymowanki, redagowali opis jabłka, oglądali prezentację multimedialną, dowiedzieli się m.in. jakie korzyści dla zdrowia wynikają ze spożywania jabłek.

Na uroczystej akademii w sali GOK-u  uczniowie kl.V-VI z koła przyrodniczego  przedstawili sztukę teatralną związana z mitologią Greków i Rzymian pt.”Historia pewnego jabłka”. Aktorzy wcielili się w role bogów greckich i przedstawiali spór o jabłko ukazując najważniejszych mieszkańców Olimpu. Samodzielnie przygotowane stroje i rekwizyty zasługiwały na uznanie.

Na zakończenie dnia  odbyła się degustacja przygotowanych pyszności: soków jabłkowych, jabłek, kompotów, szarlotek, placków z jabłkami itp… Było to możliwe dzięki ogromnemu  zaangażowaniu rodziców i wychowawców klas.

Dzień minął w „smakowitej”, „przepysznej” atmosferze i dostarczył dzieciom nie tylko miłych wrażeń, nowych doświadczeń,  ale także  mnóstwo witamin.

Całe przedsięwzięcie  przygotowały panie:

 • E.Kamińska

 • G.Barrett-Klonecka

 • I.Lassota

 • B.Łojewska

 • J.Michna

 • M.Werra

Iwona Lassota


 

PRESTIŻOWY CERTYFIKAT NASZEJ SZKOŁY

 

Wielką radością dnia dzisiejszego, którą pragniemy podzielić się z uczniami i rodzicami, jest uzyskanie przez naszą placówkę certyfikatu: CHRONIMY DZIECI.

Warto przypomnieć, iż w minionym roku szkolnym przystąpiliśmy     do ministerialnego programu, wdrażanego i obecnie monitorowanego przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”, dzięki któremu w naszej szkole obowiązuje Polityka Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.

Jako jedna z bardzo nielicznych szkół powiatu starogardzkiego posiadamy ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, zapewniamy uczniom bezpieczny dostęp do Internetu, chronimy dane osobowe i wizerunek ucznia. Nasza polityka określa także relacje na linii dziecko – pracownik szkoły. Dzięki procedurom zawartym w dokumencie wszyscy pracownicy naszej szkoły    przeszkoleni w zakresie rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować. Realizując  założenia polityki  oferujemy  uczniom i ich rodzicom edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Zachęcamy wszystkich do przypomnienia sobie treści dokumentu, który jest dostępny na naszej stronie internetowej, abyśmy wspólnie działając mieli gwarancję stuprocentowej ochrony wszystkich dzieci przed przemocą i krzywdzeniem.

 

Małgorzata ZaborowskaVI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja, której Głównym Organizatorem jest Wydawnictwo WKM „Rachmistrz” Mateusz Grabowski. Nasza szkoła jako Organizator Lokalny WMTDay 2016 zgłaszając swój udział otrzymała licencję Nr 1227/2016. Koordynatorkami akcji były panie: Mirosława Kwaśniewska i Grażyna Czapiewska. W tym roku ŚDTM przeprowadzaliśmy tylko na terenie szkoły.

W tygodniu poprzedzającym obchody Dnia Tabliczki Mnożenia na budynku szkoły umieściliśmy transparent informujący o akcji, w szkole zawiesiliśmy plakaty, przygotowaliśmy gazetkę, udekorowaliśmy korytarze kartkami z przykładami tabliczki mnożenia. Uczestnicy kółka matematycznego przygotowali wspaniałe plakaty, a czwartoklasiści ułożyli ciekawe rymowanki utrwalające mnożenie, które również znalazły się na szkolnych korytarzach. Najmłodsi uczniowie klas I- III wykonali piękne prace plastyczne wykorzystując logo akcji. "Matematyczne sowy" zdobiły drzwi sal lekcyjnych.

Wśród trzecioklasistów wybrano "Mistrzów tabliczki mnożenia". Najlepsi otrzymali korony. Królowa i królowie tabliczki mnożenia to:

 • Kamil Wendlikowski z kl. III a

 • Jan Węsak z kl. III b

 • Zofia Jagodzińska z kl. III c

 • Łukasz Kowalski z kl. III d.

  

Wszystko po to, aby utrwalić tabliczkę mnożenia.

Przygotowaniem szkoły do ŚDTM zajęli się Asystenci - przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klas szóstych, którzy wyrazili chęć pomocy.

Kulminacyjny moment obchodów VI Światowego  Dnia Tabliczki Mnożenia przypadł w piątek 30 września, w dniu przeprowadzania egzaminów. Przyświecało nam hasło „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Dzień rozpoczęliśmy o godz. 8.00 apelem szkolnym, na którym Dyrektor Szkoły, pani Justyna Kacała, uroczyście ogłosiła otwarcie ŚDTM.

Podczas przerw lekcyjnych 5 komisji złożonych z uczniów, którzy w wyniku konkursu otrzymali tytuł EGZAMINATORA MT, przeprowadzało egzaminy dla chętnych uczniów i nauczycieli.

KOMISJA NR 1:

Błażej Szyca

Nikodem Döring

Filip Kolasiński

KOMISJA NR 2:

Małgorzata Toczek

Dawid Pączek

Maciej Trzos

KOMISJA NR 3:

Kamil Brylowski

Wojciech Prekop

Igor Żabiński

KOMISJA NR 4:

Paulina Filipiak

Patryk Pilacki

Dominik Segar

KOMISJA NR 5:

Julia Birna

Zofia Adrych

Wiktoria Michalska

 

Pogoda dopisała, więc stoliki dla egzaminatorów wystawiliśmy przed szkołą. Po każdym dzwonku na przerwę przy komisjach ustawiały się kolejki uczniów, którzy chcieli przystąpić do egzaminu. Komisje egzaminowały również nauczycieli, którzy, podobnie jak uczniowie, podchodzili do egzaminu nieco przejęci, czy uda się zdobyć certyfikat. Każdy losował kartkę z pięcioma przykładami działań i w ciągu 3 minut musiał udzielić ustnej odpowiedzi. Jeśli odpowiedział poprawnie zdobył tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację, na zakończenie egzaminu przybijał z członkami komisji żółwika lub piątkę, dodatkowo mógł przykleić sobie odznakę „Jestem expertem tabliczki mnożenia”. Ci, którym nie udało się zdać egzaminu za pierwszym razem próbowali na kolejnej przerwie ponownie. Uczestnicy pytani o wrażenia stwierdzali jedno: egzamin przed komisją  to niezapomniane emocje.

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przyniósł zarówno organizatorom jak i uczestnikom wiele radości. Po raz kolejny nasza szkoła promowała zabawową formę nauczania - uczenia się matematyki.

 

WMTDay 2016 w liczbach

 

KOORDYNATORZY LOKALNI- 2

EGZAMINATORZY - 15

OSOBY WSOŁPRACUJACE Z KOORDYNATORAMI I ASYSTENCI - 15

EGZAMINOWANI – 234

UCZNIOWIE - 228

DOROŚLI - 6

UCZESTNICY (razem) – 266

 

TYTUŁ MT EXPERT zdobyło 105 osób.

Współczynnik zdawalności egzaminów: 45 %

Mirosława Kwaśniewska


DZIEŃ CHŁOPAKA W II D

Dziewczynki z klasy II d nie zapomniały o Dniu Chłopaka. Od samego rana przygotowywały niespodzianki dla swoich kolegów z klasy. Wręczyły własnoręcznie wykonane laurki oraz słodkości, dlatego ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich chłopców, którzy czuli się wyróżnieni. Dziewczynki odśpiewały „Sto lat” i życzyły im dużo radości, szczęścia i sukcesów w szkole. Pani wychowawczyni również przyłączyła się do serdecznych życzeń wręczając książeczki o bezpieczeństwie w domu, na drodze i w podróży. Tak rozpoczęty dzień mógł być tylko lepszy. Atmosfera od samego rana była wspaniała.

        Jolanta Michna


CERTYFIKAT - SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ

 

18 września 2016 r. w auli Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie, jako jedyna szkoła podstawowa z powiatu starogardzkiego, otrzymała Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dysleksji  -  „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”. Cała społeczność szkolna w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016 realizowała program V edycji Polskiego Towarzystwa Dysleksji pod Patronatem Honorowym Pomorskiego Kuratora Oświaty.

W tym czasie realizowano wszelkie przedsięwzięcia szkolne o charakterze lokalnym w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji oraz doposażono gabinet terapii pedagogicznej, aby zniwelować wszelkie niepowodzenia szkolne uczniów z dysleksją oraz uświadomić społeczeństwu czym jest dysleksja.

W tym roku szkolnym również będziemy realizować Program Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji pod hasłem „Uczeń podwójnie wyjątkowy”.

J. Kacała

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA – 2016

Nasza Ziemia 

23. Edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiegała pod hasłem

"Podaj dalej... Drugie życie  odpadów”

 

 

Wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i „sprzątania świata”. Co rocznie do ogólnopolskiej akcji przyłącza się nasza szkoła. W tym roku sprzątaliśmy tereny w Lubichowie, Bietowie oraz w kierunku Wilczych Błot.

J. Kacała


UROCZYSTE ROZPOCZECIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

 
       

 

 

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2015/2016